Nízka hodnota hemoglobinu

Ada    13.11.2014, 11:49

dobry den, dcérka ma 4 mesiace a je plne dojcena. Je po operácii rázštepu a ma veľmi nízke hodnoty hemoglobínu. Snažím sa jesť veľa potravín bohatých na železo ale dr. povedal ze to nestačí, ze jej musím dávať aj Maltofer... Ten už dávam tri týždne ale nedá sa to vydržať, malú začalo z toho veľmi bolieť bruško... Bez trubičky sa vôbec nevykaka a nechce ani spávať.... Ani cez den ani v noci a to jej dávam aj probiotiká a aj sab simplex... A tým pádom začala štrajkovať aj na prsníku kedže je z toho všetkého nervózna nevie sa ani napapat... Ťahá minútu a spusti plač... Mlieka mam dosť. Chcem sa opýtať či by som jej nemohla znížiť dávku maltoferu a nahradiť jej to 1-2 lyzickami napríklad uduseneho rozmixovaneho špenátu, brokolice alebo cviklovej stavy... A ak by som to takto robila či jej musím dávať aj cajik. Nechcem začínať už s prikrmami ale zároveň nechcem prestať dojčiť... A ak by to takto pokračovalo prikrmovať by som musela aj tak začať keď ze mi od nervozity a pre bolesti brušká na prsníku štrajkuje... Vopred ďakujem za Vašu odpoved

Milá Ada,

ohľadne nežiadúcich účinkov Maltoferu sa poraďte so svojím lekárom. Je dôležité, aby vedel, aké nežiadúce účinky tento prípravok mal v prípade vášho bábätko a požiadajte ho o konzultáciu, ako to zlepšiť. Vzhľadom k veku vášho bábätka môžete do jeho stravy pridať jedlá, ktoré stolicu zmäkčujú (napríklad rozmixované sušené slivky, slivková šťava, rozmixované a namočené ľanové semienka - toto všetko podávané v nejakom jedle). Existujú aj rozličné ďalšie prípravky, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu železa.

Z hľadiska dojčenia je v tejto situácii dôležité vedieť, že dojčenie je pre dieťatko v tejto situácii mimoriadne dôležité, aj preto, že práve materské mlieko je významným zdrojom železa, ktoré sa výborne vstrebáva.

Tiež je pre vás dôležité vedieť, že z hľadiska vášho bábätka nepomôže, ak vy budete užívať železo alebo upravovať svoju diétu tak, aby ste mali vyššie zásoby železa, pretože hladina železa v materskom mlieku je aj pri anemických matkách relatívne konštantná, nie je možné ju ovplyvniť.

V situácii, ktorú popisujete, by bolo potrebné pozrieť sa na to, či správanie bábätka na prsníku súvisí skutočne s faktom, že bábätko bolí bruško od liekov alebo ide o reakciu na niečo, čo súvisí s dojčením. Správanie, ktoré popisujete pri dojčení, totiž vídame aj pri bábätkách, ktoré neužívajú Maltofer a najčastejšie súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Či ide o túto situáciu by ste mali riešiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Ak by to tak skutočne bolo, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka, je najlepším riešením podávanie príkrmov – toho, čo dieťatku chutí. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť príkrmy ako čerstvé jedlo, ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nízka hodnota hemoglobinu