Maly prirastok na hmotnosti

viera    21.11.2014, 13:34

Dobry den, vcera malu vazila doktorka, odporucila mi sunar, tomu sa chcem vyhnut, syna zom dojcila dva roky, z toho skoro rok iba dojcila, Dcerka ma takmer dva mesiace, doteraz priberala aj viac ako tabulkovo a mam taky dojem, ze problem mozno je v tom, ze si vycucka malo, vypije len predne mlieko a o necele dve hodiny zase chce papat. Mierne do zelena kako, nie je take cisto zlte ako ma byt.. Ak si pyta a dam jej aj z druheho prs., je jej vela,vygrcka.tak to uz nerobim..vacsinou si vypije tak polku, a uz drieme..preberam ju, no nakoniec ju z bradavky napne a radsej jej nenukam aby sa nedozvracala.mozno je to v tom, ze sa nedostane k tukovemu mlieku?prosim vas, poradte mi, aj co mamjest, aby som mala "tukovejsie"mlieko.. A tiez, mala som tyzden stras.bolest.bradavky, dokonca krv.pukliny 1cm, pomohol cisty lanolin, no davam ho takmer po kaz.kojeni..mala papa cez noc cca3krat a cez den kaz.dve hod.. DAKUJEM!!!!!!!!

Milá Viera,

pokiaľ bábätko pred tým výborne priberalo a teraz prestalo, je možné urobiť množstvo iných krokov než je dokrmovanie umelým mliekom. V tejto situácii vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou v prvom rade vyhodnotíte výdatnosť dojčenia, poradkyňa vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a pokiaľ usúdite, že je potrebné, aby bábätko pilo väčšie množstvá mlieka, poradkyňa vám odporučí účinné postupy, ako zvýšiť príjem mlieka bábätka pri dojčení a je možné, že dokrmovanie vôbec nebude potrebné. Poradkyňa vás môže:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a s úpravou prisatia dokážete bábätko pomôcť, aby získavalo viac mlieka z prsníka.  Správne prisatie je taktiež mimoriadne dôležité pre to, aby sa odstránila príčina bolesti pri dojčení. Nech je príčina bolesti akákoľvek, zlepšenie polohy a prisatia je vždy základom pre jej odstránenie. Spoločne s poradkyňou môžete podniknúť aj ďalšie kroky pre to, aby dojčenie prestalo byť bolestivé a aby sa začali hojiť rany, ktoré máte:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/kandidoza/

Okrem toho pri takých ranách, ako popisujete, môže byť dojčenie skutočne neznesiteľne bolestivé, preto, ak to tak je, môžete si v obvyklej dávke celodenne dávať Ibuprofen (Ibalgin). Toto neodstraňuje príčinu bolesti, ale pomôže vám, aby ste vydržali dojčiť, kým sa stretnete s poradkyňou a zaberú ďalšie postupy a cielená liečba.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu ako s priberaním bábätka, tak s bolesťou bradaviek, len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Okrem toho je dôležité spoločne s poradkyňou prejsť možné príčiny poklesu tvorby mlieka, napr. používanie hormonálnej antikoncepcie a iné, ktoré vymenúva tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

3) Ak by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Zvýšenie tvorby mlieka môže byť kľúčové pre riešenie celej tejto situácie, najmä správania sa bábätka pri konci dojčenia, kedy ako popisujete, „ju z bradavky napne“. Zvýšenie tvorby mlieka vám navyše pomôže získať čas pre liečenie bolestivých bradaviek.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Strávte s bábätkom čo najviac času v kontakte. Nechajte ho nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné (či to je potrebné, posúdite spoločne s poradkyňou osobne). Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Netrápte sa grckaním bábätka, grckanie je pre bábätko prospešné a pokiaľ je inak zdravé, netreba sa grckaním nijako znepokojovať, hoci je to samozrejme nepríjemné z hľadiska starostlivosti o bábätko a ušpinenej bielizne.

Čo sa týka „predného mlieka“ a zelenej stolice, zdá sa, že tento termín spôsobuje viac problémov a že vôbec nepomáha porozumieť dojčeniu.
Už len preto, že sa vôbec nedá paušálne povedať, ktoré mlieko je „zadné“. Keď dojčíte napríklad z pravého prsníka, bábätko zaspí a zobudí sa o 10 minút a vy ho znovu priložíte na pravý prsník, aké mlieko bude bábätko piť: „predné“ či „zadné“? Každé mlieko obsahuje aj tuk, aj ostatné látky, ktoré bábätko potrebuje. Všetko mlieko, ktoré bábätko pije, je dôležité a vzácne, a ak dostatočne priberá, tak to netreba riešiť. Rovnako vy neovplyvníte zloženie svojho mlieka tak, aby bolo „tučnejšie“ a ani to nie je potrebné. Pokiaľ bude bábätko piť dostatok mlieka, bude priberať. Navyše - svojím zložením a vzhľadom je materské mlieko jedinečné a odlišuje sa:
• od matky k matke
• od jedného kŕmenia k druhému
• od jedného dňa na druhý
• v priebehu jedného dojčenia
• podľa počtu detí a podobne.

Mnohí ľudia si práve pre nezmyselné rozdeľovanie mlieka na „predné“ a „zadné“ myslia, že „predné“ mlieko je menej kvalitné alebo že treba, aby bábätko bolo na prsníku čo najdlhšie, aby sa „dostalo k zadnému mlieku“. Omnoho dôležitejšie než sústrediť sa na „zadné“ mlieko, je sústrediť sa na to, aby bábätko na prsníku pilo, pretože to, že bábätko je na prsníku prisaté ešte nemusí znamenať, že pije, a ak nepije, tak nielenže nepije „zadné“ mlieko, ale nepije vôbec žiadne mlieko. Naopak, aj „predné“ mlieko obsahuje to, čo k svojmu rastu potrebuje, ak je bábätko dostatočne dojčené. Podstatné teda je, že bábätko na prsníku pije mlieko. A pokiaľ bude bábätko dobre na prsníku piť, priberať a prospievať, nie je potrebné sa sústrediť na to, akej farby je jeho stolica. Farba stolice nie je dôležitá, ak je bábätko spokojné a dostatočne priberá. Farbou stolice sa netreba zaoberať. Zelená stolica môže byť pre dojčené bábätko normálna, aj dlhodobo, aj keď je riedka/hustá, tmavozelená, hlienovitá. Zelená stolica neznamená, že sa „nedostáva k zadnému mlieku“.
Ak bábätko nie je spokojné a nepriberá dostatočne, problém nie je farba stolice, ale dojčenie. Zelená stolica v takom prípade môže byť ukazovateľom, že je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. Riešenie spočíva v zlepšení dojčenia.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Maly prirastok na hmotnosti