Ako prejsť z flaše na úplné kojenie

Zuzana    25.11.2014, 10:07

Dobrý deň Môj syn má 3 mesiace a od 1mesiaca je na umelom mlieku, pretože nepriberal. Vedel sa už v pôrodnici pekne prisať, ale stále plakal ,pretože bol hladný, skôr dudloval ,ako pil. Dokrmovala som len na noc, po dvoch týždňoch mi začal prsníky úplne odmietať, boli sme aj za laktačnou a tam pil pekne ,ale ku koncu znovu len plač. Nedá sa mi chodiť pravidelne ,pretože žijem mimo SR. Chcem malého plne kojiť, len ako ,prsníky mi odmieta ,má až záchvat plaču. Musím si dať klobúčik ,aby si aspoň niečo potiahol, ale trvá to cca 3-5min. , potom znovu plače a znovu musím použiť flašu. Skúšam si aj mlieko ručne odstriekať ,ale neodstriekam si ani 10ml. ĎAKUJEM

Milá Zuzana,

je možné urobiť kroky, ktoré by mohli pomôcť, aby sa bábätko začalo znova prisávať a dojčiť. Na to, aby ste dieťa znovu naučili sať z prsníka je dôležité mať pomoc poradkyne. Najlepšie by bolo sa obrátiť na poradkyňu pri dojčení osobne, pretože by vám mohla priamo ukázať postupy, ktoré vám môžu pomôcť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak vo vašej situácii nie je možné sa stretnúť s poradkyňou osobne, pokúste sa byť aspoň v kontakte prostredníctvom skypu alebo emailu, aby ste vedeli spoločne upravovať kroky, ktoré budete robiť, s ohľadom na aktuálnu situáciu.

Vo vašej situácii sa hodí použiť postup z tohto materiálu, ktorý sa rovnako ako adoptovaného dieťatka týka aj situácie, keď chcete začať znovu dojčiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dojcenie-adoptovaneho-dietata/

Potrebujete urobiť tieto tri dôležité kroky:
a) Zvýšiť tvorbu mlieka.
b) Prestať používať fľašku. Existujú spôsoby, ako kŕmiť bábätko iným spôsobom ako fľaškou.
c) Naučiť sa, ako je možné bábätko znovu prisať na prsník.

Odporúčame vám teda uskutočniť nasledovné kroky:

1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, ak by nebolo ochotné sa prisávať k prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Nepoužívajte klobúčiky, aby ste bábätko prisali k prsníku. Klobúčiky nie sú v tejto situácii užitočná pomôcka – z dlhodobého hľadiska znižujú tvorbu mlieka, pretože pri používaní klobúčika bábätko v skutočnosti nie je prisaté k prsníku a nezískava toľko mlieka, koľko by mohlo a malo. Navyše existujú spôsoby, ako bábätko prilákať k tomu, aby bolo ochotné sa prisávať na prsník. Napr. z toho, čo popisujete, je pravdepodobné, že by mohlo fungovať, ak by ste sa pokúsili bábätko prisať v polospánku, napr. ak sa bude zobúdzať vo vašom náručí a prisať ho na prsník spoločne s cievkou tzv. laktačnej pomôcky, ktorou by ste zabezpečili hneď od začiatku dobrý tok mlieka na prsníku a to by mohlo pomôcť bábätko udržať na prsníku. Takto by ste mohli odstrániť dokrmovanie fľašou. Ako konkrétne postupovať, nájdete podrobne rozpísané v tomto materiáli:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

4) V tejto situácii je rozhodujúca aj vynikajúca tvorba mlieka. Odporúčame vám v kontakte s poradkyňou pri dojčení prejsť, aké máte možnosti, pre zvýšenie tvorby mlieka. V tomto materiáli:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/zvysenie-prisunu-mm/

nájdete návod, ako zvýšiť tvorbu mlieka, začnite užívať prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka, ktoré spomína bod 1 v časti „Stále to nefunguje“.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmi si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Ak budete s bábätkom v kontakte koža na kožu, nechajte ho, nech zažíva pri prsníku príjemné chvíle, nech v kontakte s prsníkom spinká, je možné, že keď sa vyspí, začne samo hľadať prsník po zobudení, prípadne mu môžete skúsiť ponúknuť prsník sama, hneď ako sa začne precitať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako prejsť z flaše na úplné kojenie