dojcenie a osteoporoza

jana    01.03.2012, 21:47

dobry den chcela by som sa opytat akú ma suvislost dojcenie a osteporoza u zeny. niekde som pocula ze dojcenim u zeny "rednu"kosti a zvysuje sa riziko osteoporozy, niekde zase naopak ze dojcenie je prevenciou... ako to teda je? dojcim svojho syna uz takmer trinast mesiacov dakujem

Milá Jana,

jedným z rizík nedojčenia pre mamičky je práve vyššie riziko vzniku osteoporózy. To, že dojčíte je teda, okrem mnohých iných hľadísk, pre vaše zdravie dobré aj z hľadiska osteoporózy. V súčasnosti je už dostatok vedeckých dôkazov, že dojčenie je dobré z hľadiska zdravia matky a nedojčenie je rizikom nielen ohľadne osteoporózy, ale niektorých druhov rakoviny a podobne. Je teda dobré, aby ste aj v záujme svojho zdravia dojčili čo najdlhšie. Dojčenie je dôležité pre vaše kosti i pre kosti vášho dieťatka.

Pár štúdií z toho množstva štúdií, ktoré ukazujú na význam dojčenia pri prevencii vzniku osteoporózy:

Ritchie JM, Fung EB, Halloran BP, et al. A longitudinal study of calcium homeostasis during human pregnancy and lactation and after resumption of menses. Am J Clin Nutr 1998;67;693-701
Kolthoff N, Elken P, Kristensen B, et al. Bone mineral changes during pregnancy and lactation: a longitudinal cohort study. Clin Sci 1998;94:405-12
Pollatti F, Caouzzo E, Viazzo F, et al. Bone mineral changes during and after lactation. Obstet Gynecol 1999;94:52-6
Lopez JM, Gonzalez G, Reyes V, et al. Bone turnover and density in healthy women during breastfeeding and after weaning. Osteoporosis Int 1996;6:153-9



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > dojcenie a osteoporoza