Naučí sa znova sať správne?

majka    10.12.2014, 10:29

Ďakujem za predošlú odpoveď a zároveň musím skonštatovať, že bohužiaľ, čo sa týka používania cumlíka, mali ste pravdu. Môj 7-týždňový synček asi zabudol sať, hoci cumlík používal možno 2-3 týždne, aj to len sporadicky. Posledný týždeň som si všimla, že pri papaní výdáva také cmukanie, nevie poriadne otvoriť pusinku, papal kratšie a menej často, ale keďže priberal, myslela som, že sme prípad, keď sa dá dojčiť aj používať cumlík zároveň. Lenže následok je taký, že momentálne som stratila mlieko, malý odmieta prsníky, plače, jeduje sa a ja neviem, čo robiť. Pomôže len zvýšiť tvorbu mlieka bylinkami, keďže na prsníku odmieta byť a aj vzhľdom k tomu, že stále tak mucká, viem, že nesaje správne, dokáže sa to znova naučiť (predtým mal krásne prisatie a aj pil ukážkovo) alebo je s kojením koniec? Mám ho začať dokrmovať alebo počkať, kým zaberú bylinky? Odsávačku nemám, ručne odsávať neviem, bude sa za týchto okolností dať dojčenie ešte zachrániť?

Milá Majka,

nie, toto nemusí znamenať koniec dojčenia, je možné urobiť mnohé kroky, ktoré môžu pomôcť dojčenie zlepšiť. Pre praktické kroky, ktoré by k tomu viedli, vám odporúčame kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. V takom prípade začnite užívať podporné prostriedky tak, ako je to v tomto návode:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

S odporučením konkrétnych prostriedkov, s konkrétnym dávkovaním a dĺžkou užívania vám pomôže poradkyňa osobne.

3) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Prestať používať cumlík môže byť spočiatku náročné, spoločne s poradkyňou vám odporúčame prejsť situácie, v ktorých momentálne používate cumlík a pokúsiť sa nájsť iné riešenia, pri ktorých by ste sa zaobišli bez cumlíka.

Z vašej otázky nevyplýva, že dokrmujete fľašou, každopádne, ak by ste to robili, je dôležité vedieť, že pre dokŕmenie bábätka nie je nutné používať fľašu, dokrmovať je možné priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a ak dokrmujete, potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Naučí sa znova sať správne?