Antidepresíva a dojčenie

Jana    14.12.2014, 23:22

Dobrý deň,som v 7.mesiaci tehotenstva a od 5.mesiaca užívam AD Citalec 30mg.Veľmi by som chcela dojčiť,no nie zasa za každú cenu. Chcela by som poznať váš názor, či je to možné aj s liekmi. Ďakujem

Milá Jana,

ak Citalec potrebujete užívať, tak ho užívajte popri dojčení - teda liečte sa a dojčite ďalej. Netrápte sa bez liekov. Dojčenie je pre vaše bábätko veľmi dôležité obzvlášť v situácii, keď máte takúto diagnózu. 

Uvažujte aj o tomto: Citalec užívate aj teraz, keď ste tehotná - toto je pre bábätko oveľa zraniteľnejšie obdobie. Po narodení je situácia úplne iná. Je teda logické, že je mimoriadne dôležité, aby ste dojčili, a toto nevylučuje to, aby ste sa liečili.

Tento liek nepredstavuje dôvod na to, aby ste nedojčili. Vysvetlenia, prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť sú komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás.

Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Dojčenie aj počas užívania tohto lieku  je bezpečnejšie ako nedojčenie. Okrem toho má dojčenie potenciálny ochranný účinok pre bábätko. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka, ak by ste ho prestali dojčiť, jeho riziko toho, že bude mať v budúcnosti podobnú psychiatrickú diagnózu by sa výrazne zvýšilo. Dojčenie je teda dôležité pre jeho budúce fyzické i psychické zdravie, a to isté platí aj o vašom zdraví.

Prečítajte si aj túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831

Prečítajte si tiež tento návod na to, ako začať po pôrode dojčenie čo najjednoduchšie, tak aby dojčenie bolo vašim pomocníkom pri vstupe do materstva:

Ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve? -http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=921Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antidepresíva a dojčenie