Moze dojcenie negativne ovlyvnovat spravny vyvin zubkov

michaela bezakova    15.12.2014, 17:02

dobry den prajem, pediatricka mi v ramci 2-rocnej prehliadky navrhla aby sme nepokracovali minimalne s nocnym kojenim, pretoze udajne to dcerke vyhrna horne zubky. je pravda, ze ich ma trosku vystupene dopredu, a tiez priznavam ze sa dojci pomerne casto, cez den i v noci, je zvyknuta zaspavat na prsniku a je mozne ze v noci spime miestami aj bez toho, aby sa "odpojila"...rada by som s dojcenim pokracovala nadalej, len nechcem dcerke zapricinit nejake tazkosti ktore by vyustili napr.do nosenia strojceka a tak podobne, chceme samozrejme navstivit aj zubarku a skonzultovat to s nou, ale je mozne ze v podpori odporucanie pediatricky. tak by ma zaujimal aj vas nazor. dalej by som sa rada spytala, nakolko dojcenie moze zabranovat otehotneniu, snazime sa o dalsie babatko, a ja som starsi rocnik (40), takze priroda ide trosku proti mne...a mam obavy, ci to tempo kojenia nebude v nasom pripade lepsie zvolnit...velmi vam dakujem za rady

Milá Michaela,

dojčenie je významný faktor pre správny rozvoj ústnej dutiny, čeľuste a zubných oblúkov. Dojčenie teda neovplyvňuje postavenie zúbkov negatívne, ale naopak pozitívne. Pri každom dojčení, bez ohľadu na to, čí dieťa pije alebo saje bez pitia, pohybuje dieťa svalmi, ktoré rozťahujú zubný oblúk do správneho tvaru U. Vývoj ústnej dutiny sa deje z 90 % do cca. štvrtého roka života dieťaťa – čo je mimochodom čas, keď sa priemerne deti prestávajú dojčiť. Náhoda? Určite nie. Rovnako to potvrdzujú štúdie o tom, ako vplýva na vývoj ústnej dutiny pitie z fľaše alebo používanie cumlíka (aj „ortodontického“) – práve tieto deti mávajú problém so zubnými oblúkmi do tvaru písmena V, v ktorom sa najmä predné zuby tlačia a pokiaľ nemajú dostatok priestoru, prekrižujú, čo sťažuje ich čistenie.

Dojčenie je teda dôležité práve preto, aby ste svojmu dieťaťu pomáhali každým jedným dojčením k tomu, aby tvar jeho ústnej dutiny a postavenie zubov bolo správne. To súčasne neznamená, že dojčenie dokáže vyriešiť iné dôvody, pre ktoré postavenie zubov nemusí byť správne – napr. ak dieťa dýcha s otvorenými ústami, genetické predispozície atď. Aj v takejto situácii je však dôležité, aby dojčenie aspoň čiastočne korigovalo faktory, ktoré prispievajú k nesprávnemu vývoju ústnej dutiny.

Je možné, že ak sa s touto otázkou obrátite na zubára, dozviete sa informácie, ktoré budú odrážať nepochopenie dojčenia ako biologickej normy - postavenie zubov a vývin ústnej dutiny sa vždy v histórii spájal s dojčením a bol dojčením podmieňovaný.

Rovnako môže byť pre vás zaujímavý aj tento náš článok o dojčení v noci a zúbkoch:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-a-zubky/

Nie je pravdepodobné, že úpravy v dojčení by vám pomohli k skoršiemu návratu plodnosti. Z vašej otázky nie je zrejmé, či už máte menštruáciu alebo nie. Pokiaľ nie, je dobré vedieť, že návrat menštruácie ovplyvňuje pravdepodobne celý rad faktorov, ktorých výsledok je, že niektoré ženy dostanú menštruáciu relatívne skoro po pôrode, priemerne okolo 14 mesiacov po pôrode - a aj z tejto štatistiky vyplýva, že niektoré ženy dostanú menštruáciu až oveľa neskôr. Návrat menštruácie po pôrode je individuálny a nie je neobvyklé, ak by ste dva roky po pôrode ešte nemali menštruáciu. A súčasne je mimoriadne pravdepodobné, že návrat menštruácie bude otázkou krátkeho času, takže sa nemusíte znepokojovať a môžete si byť istá, že menštruáciu dostanete v tomto správnom čase pre vaše telo. Je to iba otázka času. Nie je potrebné, aby ste robili v dojčení žiadne úpravy, pokračujte v dojčení tak, ako doposiaľ, menštruáciu dostanete. Dojčenie je naďalej pre vaše dieťatko, ale aj pre vaše zdravie veľmi dôležité:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/

A tiež môže byť pre vás zaujímavé, že aj bez hormonálneho profilu, aj keď by ste nedostali menštruáciu, sa dajú zistiť príznaky plodnosti a je možné sa podľa nich orientovať, informácie na túto tému nájdete napríklad tu: www.plodar.sk. Pokiaľ by ste začali používať túto metódu pre sledovanie svojich príznakov plodnosti, možno zistíte, že už teraz sa dejú deje, ktoré povedú čoskoro k návratu menštruácie a plodnosti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Moze dojcenie negativne ovlyvnovat spravny vyvin zubkov