Bolest bruska

Zuzana Bellova    21.03.2012, 16:33

Dobry den. Moj Martinko ma 13 dni. Je vylucne dojceny na poziadanie, takze je na prsniku takmer stale. Dokaze prespat 2-3 hodinky. Takmer od zaciatku nas trapi bolest bruska, ale doteraz sme sa vedeli aj vyprdkat aj vykakat takmer do kazdej plienky. Ale dnesnu noc sme vobec nespali, takmer celu sme ju preplakali, bolelo ho brusko a nevedel sa vykakat.....o 5 rano sa nam to podarilo pomocou teplomeru. Ale nepresla ani pol hodinka a zasa bolesti....a tak to je az doteraz. Stavujem sa myslim, ze v poriadku, jem zaprazene polievky, lahke druhe jedla, ovocie, vela vody......ako rychlo sa prejavi ak dietatu vadi nejaka potravina. Hned, alebo mozno na druhy den? Na ranajky pijem kravske plnotucne mlieko, moze to vadit? Maly pije z prsnika kazdu chvilku, myslim, ze mlieka mam dost, 2 dni po porode schudol 400 gramov a 5 dni na to ich zas nabral naspat. Kojim vacsinou poleziacky, obcas pouzijem kojaci vankus......Rada by som vas poprosila o radu. Kedze som v zahranici, nemozem sa osobne stretnut s laktacnou poradkynou. Brusko aj masirujeme Pupikom, cvicime nozickami, niekedy ho dam na chvilku na brusko, ale nic nepomaha. Mam aj liek infacol, ale zatial som ho nepouzila, neviem ci to nie je prilis skoro. Co myslite? Velmi pekne vam dakujem....:-)

Milá Zuzana,

to, že chce Martinko byť na prsníku takmer stále môže byť normálnou súčasťou dojčenia. Bábätká sa na prsníku nedojčia len preto, že sú hladné, či smädné. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A preto je logické, že dieťatko môže chcieť dojčenie často a prípadne dlho, a ak je to možné, je vhodné mu to umožniť. Častým dôvodom pre dojčenie bábätka je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Uspávanie je preto jednou z dôležitých funkcií dojčenia, avšak niekedy pre uspatie bábätka treba urobiť viac. Veľká väčšina plaču zdravého bábätka súvisí pravdepodobne s tým, že potrebuje pomôcť zaspať.

Ak je synček nespokojný, skúste nájsť prostriedky na jeho uspokojenie. Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú "problémom s bruškom" či "strave matky"):
1) Bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc.
2) Bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať.
3) Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči) a nie je spokojné, keď je položené - aj keď sa s ním niekto rozpráva/zabáva ho/cvičí mu nožičkami. Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.
4) Bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne ho priložte naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.
5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať/cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme. Mnohé bábätká rady cikajú/kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s "kopkaním" a nespokojnosťou.

Vo všeobecnosti je možné povedať, že dojčiace mamičky môžu jesť všetky potraviny. Dojčenie je nie stav, ktorý si vyžaduje špeciálnu diétu či stravovacie obmedzenia. Dojčenie je normálne. Vylúčiť nejakú potravinu (napr. kravské mlieko) má zmysel len vtedy, ak si mamička skutočne všimne, že nejaká potravina robí problém (hoci ani toto nemusí byť také úplne jednoduché zodpovedne zistiť). Vylučovať však paušálne všetky potraviny, ktorých zoznamy mamička zozbiera, nemá zmysel. Mamičky navyše často zisťujú, že napriek tomu, že už svoj jedálniček mimoriadne zúžili, bábätká majú aj naďalej "problémy s bruškom". Strava matky ovplyvňuje bábätko pozitívne: bábätko si zvyká na rozličné chute a materské mliečko chráni tráviaci trakt dieťatka aj tým, že vystiela sliznicu čreva (a iné sliznice), a tým posilňuje jeho imunitu. Čo sa týka vplyvu vašej stravy na "bolesti bruška" vášho synčeka: Príčiny plaču a nespokojnosti, ktorú popisujete, môžu byť rôzne a niektoré vám vymenujeme, ale myslite na to, že nie všetky sa vás musia týkať:
1) Nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka. Nedostatočný tok mlieka počas dojčenia.
2) Nedostatočný spánok bábätka a to, že bábätko potrebuje, aby sme mu pomohli zaspať.
3) To, že bábätko "oznamuje" potrebuje cikať a kakať. Ak táto potreba zostáva nepovšimnutá, tak sú niektoré bábätká skutočne nespokojné. Skúste synčeka v takejto situácii rozbaliť, uvidíte, či to pomôže. Nepoužívajte teplomer, dojčené bábätká majú riedku stolicu a nepotrebujú s kakaním pomáhať. Na to poukazuje aj to, že synček bol opäť nespokojný po pol hodine od vykakania. Bod 2, 4 a 7 je omnoho pravdepodobnejším dôvodom pre plač.
4) Prílišná únava bábätka, príliš veľa podnetov, prílišná predráždenosť.
5) Ak má matka príliš veľa mlieka.
6) Používanie fľašky, cumlíka.
7) Potreba bábätka byť nosené, v kontakte s matkou.
8) Niekedy môže byť príčinou napr. cudzorodá bielkovina. Ale toto nie je bežné a nie veľmi pravdepodobné. Vtedy môže pomôcť napríklad vylúčenie kravského mlieka zo stravy matky. 
9) Iné príčiny, medicínske príčiny.

 Z toho, čo popisujete, je pravdepodobné, že po dojčení nejde o bolesť bruška, ale o potrebu byť nosené, zaspať. Pre bábätko je dobré, aby trávilo čas vo vašom náručí a väčšina bábätiek potrebuje pomoc pri zapávaní. Z praktického hľadiska vám túto potrebu môže pomôcť naplniť nejaký vhodný nosič pre bábätká či šatka - pozrite si napríklad tieto videá:

http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojcenia/

Urobte ešte nasledovné:

1) Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa tiež naučíte poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Pozrite si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie môže vo vašej situácii byť dôležité:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Infacol pravdepodobne nie je riešením toho, čo ste popísali.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolest bruska