Dlhodobé dojčenie a zdravotný stav matky

JanaZv    28.03.2012, 11:17

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako môže dlhodobé dojčenie ovplyvniť môj zdravotný stav. 13 rokov som mala poruchu imunity, ktorá sa pred tehotenstvom zlepšila. Kojím stále na požiadanie 3-5 krát denne a každé 2až3 hodiny v noci.Dcérka má 19 mesiacov. Schudla som už všetko (22kg) mám 59 kíl a 182cm. V poslednej dobe som unavená viac a viac, nie je to ale nočným kojením. Dcérka spáva s nami a kojenie v podstate ani nevnímam. Nemala by som začať užívať nejaké podporné vitamíny?Stravujem sa normálne, žiadne diéty ani nič iné, uprednostňujem skôr racionálnu stravu, ale v podstate to na čo mám chuť. Kojiť chcem čo najdlhšie. Momentálne neberiem žiadne lieky. Ďakujem.

Milá Jana,

dlhodobé dojčenie je nesmierne dôležité pre zdravie mamičiek, a ovplyvňuje ho pozitívne. Existuje dostatok štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv dojčenia, a najmä dlhodobého dojčenia na mnohé závažné diagnózy, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny endometria, rakoviny vaječníkov, rakoviny maternice, osteoporózy, aménie, obezity a podobne. Takže to, že dlhodobo dojčíte, je pre vás dobré, a to nielen teraz, ale do budúcnosti.

Je možné, že sa cítite viac a viac unavená - už dlho sa staráte o maličké dieťatko, a to je samo o sebe náročné. Skúste premýšľať nad tým, čo vás unavuje, a možno poprosiť rodinu o pomoc, aby ste si mohli odpočinúť, prípadne nájsť spôsoby, ako získať naspäť energiu prostredníctvom stretávania sa s kamarátkami, ktoré majú podobne staré deti, a zdieľania spoločných starostí, prípadne prostredníctvom športu, cvičenia či iných aktivít, ktoré vás tešia.

Čo sa týka stravovania, obdobie dojčenia si nevyžaduje nejaké špeciálne stravovanie, ani neexistujú nejaké špeciálne požiadavky na stravu či doplnky stravy. Schudnutie po pôrode na pôvodnú hmotnosť je normálne a je vlastne pozitívom dojčenia. Aby ste nechudli viac, jedzte dostatočné množstvá primeranej stravy. Vitamínové prípravky nie sú počas dojčenie nevyhnutné, pretože príjem vitamínov je možné zabezpečiť stravou. Ak by to tak vo vašom prípade nebolo, počas dojčenia samozrejme nie je problém vitamínové prípravky užívať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhodobé dojčenie a zdravotný stav matky