Prilis vela mlieka - odstriekavat si ho?

jana    23.04.2012, 10:28

dobry den, poprosm Vas o radu. Mam 6 tyzdnovu dcerku, plne dojcenu na poziadanie. Pri dojceni mam problem s prilis silnym tokom mlieka z oboch prsnikov. Dcerka nestiha prehltat mlieko , pripadne velmi hltavo pije, pricom prehlta aj velke mnozstvo vzduchu a este pritom aj cmuka. Usilujem sa o co najlespie pristie, no dcerka sa pri dojceni z navalu mliecka odtahuje, mliecko ju niekedy aj ostrieka. Riesila som to tym, ze ked mlieko "roztahala", umyselne som ju odsala od prsnika a odstriekala som si silny prud mlieka do plienky. Robila som tak dovtedy, kym mlieko striekalo. Ked zacalo kvaplat, naspat som dcerku prisala.Casto je vsak zatial dcerka nespokojna a placom, prudkymi pohybmi celeho tela a kopanim sa ziada na prsnik naspat. Znova sa snazim ju co najlepsie prisat, no tym, ze je nespokojna trha sa, je to niekedy komplikovane. Ked ju znova prisajem, vacsinou sa vsetko znova zopakuje. To je uz vsak dcerka nespokojna a rozdrazdena. Skusala som aj druhu variantu, mlieko si odstriekavat najprv - este pred dojcenim - aj na radu pediatricky. Casto sa vsak stava, ze to nestaci a aj tak dcerku moje mlieko "zalieva". Citala som Vasu odpoved na podobnu otazku a tam nespominate, zeby bolo potrebne si mlieko odstriekavat. Prosim, poradte mi, co v mojej situacii robit, ci je spravne si pri nadmernej tvorbe mlieka odstriekavat ho alebo to riesit inak..Dakujem pekne za Vasu odpoved.

Milá Jana,

pri vysokej tvorbe mlieka sú dva základné body, na ktoré treba myslieť:

a) možné kroky, ktoré sa dajú podniknúť na uľahčenie súčasnej situácie

b) opatrenia, ktoré majú za úlohu zabrániť problémom do budúcnosti. Toto je možno ešte dôležitejšie ako bod a). Vysoká tvorba mlieka sa totiž často môže pri rozličných nevhodných opatreniach znížiť a spôsobiť problémy tak, ako to popisuje táto otázka:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=358

Otázka toho, či pri vysokej tvorbe mlieka je vhodné odstriekavať nie je jednoduchá, pretože:

1) ak budete odstriekavať mlieko, môže sa tvorba mlieka v dôsledku odstriekavania ďalej zvyšovať, a celý problém sa v konečnom dôsledku môže zhoršiť

2) po odstriekaní mlieka môže byť tok mlieka pre dcérku paradoxne príliš pomalý (v porovnaní s tokom mlieka, ktorý zažila predtým - bez ohľadu na to, že jej tiež nemusel vyhovovať) a dcérka sa môže odťahovať a byť nespokojná aj z toho dôvodu, že nebude spokojná s pomalým tokom mlieka

Ako lepšie než odstriekavanie sa môže javiť to, že po spustení mlieka necháte mlieko len voľne odtiecť, ak je to skutočne potrebné.

Bolo by dobré skontrolovať prisatie bábätka, pretože pri skutočne vynikajúcom prisatí dokáže bábätko oveľa lepšie kontrolovať tok mlieka, aj keď je silný. Cmukanie je príznakom toho, že sa bábätko počas dojčiť pustí a opäť sa prisaje.

Vysoká tvorba mlieka sa bude s časom upravovať sama o seba, stratégie na jej zníženie môžu byť z dlhodobého hľadiska kontraproduktívne.

Súčasná situácia sa nezlepší okamžite, ale môžete skúsiť urobiť toto:

a) snažiť sa o čo najlepšie prisatie

b) ak mlieko strieka, nechať ho vystriekať a následne bábätko priložiť. Ak je pri čakaní nespokojné, skúste ho jemne hojdať - presný postup na upokojenie by vám vedela ukázať poradkyňa

c) dôležité je, aby bábätko bolo dojčené čo najčastejšie s krátkymi časovými odstupmi ešte pred tým, než v prsníku bude príliš veľa mlieka; najväčšie ťažkosti totiž spôsobuje to, ak bábätko pije s väčšími časovými rozostupmi, keď je prsník veľmi naliaty

d) úspešnou stratégiou je snažiť sa, aby ste čo najväčšimi vyprázdnili jeden prsník predtým, než ponúknete druhý - to znamená sledovať, či bábätko pije, a pomôcť mu "dopiť" prsník stláčaním prsníka. Na druhý prsník ho preložiť, až keď na prvom prsníku už nepije. Avšak druhý prsník mu ponúknuť kedykoľvek, keď má po dopití prvého ešte záujem o dojčenie

e) dojčiť bábätko ešte predtým, než je veľmi hladné, pretože vtedy bude mať väčšiu trpezlivosť počkať, kým mlieko bude stirekať

f) dojčiť bábätko ešte predtým než sa plne zobudí

g) stláčanie prsníka je úspešnou stratégiou pri vysokej tvorbe mlieka

h) v celej tejto situácii veľmi pomáha nosenie bábätka a spoločné spanie, pretože oboje podporuje to, aby bábätko nemalo príliš dlhé prestávky medzi dojčeniami, čo je v takejto situácii žiaduce

i) pri vysokej tvorbe mlieka je dobré, ak sa nepoužíva cumlík, pretože okrem iného maskuje skoré prejavy záujmu o prsník, a tak sa dieťa dojčí, až keď je už príliš hladné

j) je dobré, aby bábätko okrem striekania mlieka zažilo na prsníku aj pozitívne chvíle, takže je dobré nechávať ho zaspávať na prsníku po tom, čo sa dobre napilo



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prilis vela mlieka - odstriekavat si ho?