Proč nekojené děti spí celou noc

Jana    06.01.2016, 14:19

Dobrý den, mám 7 měsíční dcerku, plně kojená. Momentálně bojujeme s tím, že v noci se budí každou hodinu, společné spaní mnoho nevyřešilo spíše jsem ještě více vyčerpaná než když jsem k dcerce vstávala jelikož nemohu pořádně usnout když je u mě. Jsem velký zastánce kojení ale noční buzení již i pro mě začíná být velmi vyčerpávající a neumím si představit, že bych takto měla fungovat například ještě rok či déle. Zároveň se stále častěji zamýšlím nad otázkou proč většina nekojených dětí spí celou noc (vím, že to není úplně pravidlo, ale ve většině případů tomu tak zcela jistě je). Je to tím, že nejsou závislé na prsu? Můžete mi prosím sdělit Váš názor, či sdělit, zda existují nějaké studie věnující se tomuto tématu? Dále mě velice nadchla myšlenka přirozeného odstavení, ovšem věk dítěte kdy tento okamžik nastává (mezi 2 až 4 rokem) mě naopak dost vyděsil. Neumím si to vůbec představit zejména z důvodu, že v roce dítěte se budu muset vrátit do práce. Jak často se kojí roční dítě? Například ráno a večer? Jak postupovat pokud opravdu bude nutné dítě odstavit ? Děkuji

Milá Jano,

nachádzate sa presne v čase, keď mamičky dospejú ku kríze z hľadiska spánku bábätka. V čase, keď ste nevyspaná, sa pravdepodobne zdá, že všetky ostatné deti spia lepšie ako to vaše. To, že nedojčené deti spia celú noc, nemusí byť vždy pravda. Aj medzi dojčenými deťmi, aj medzi nedojčenými sú deti, ktoré spia celú noc.  Ale väčšina z nich sa budí. A ak sa budia, tak rodičia dojčených detí sa vyspia viac ako rodičia nedojčených detí.

Pozrite si napríklad túto najnovšiu štúdiu:

http://www.aasmnet.org/jcsm/ViewAbstract.aspx?pid=29382

Doan T; Gay CL; Kennedy HP; Newman J; Lee KA. Nighttime breastfeeding behavior is associated with more nocturnal sleep among first-time mothers at one month postpartum. J Clin Sleep Med 2014;10(3):313-319.

A tiež táto, ktorá hovorí, že rodičia dojčených detí sa vyspia dlhšie:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17700096

A tiež táto:

http://www.ingentaconnect.com/content/springer/clac/2011/00000002/00000002/art00007

Všetci ľudia spia v spánkových cykloch (nie neprerušovaným spánkom), jediný rozdiel medzi dospelými a bábätkami je, ako sú po ukončení jedného spánkového cyklu schopní upadnúť do ďalšieho. Dospelí ľudia sa často v tejto fáze cyklu otočia, zmenia polohu a podobne, niekedy sa prebudia viac, inokedy menej, niekedy si prebudenie dokonca pamätajú, inokedy nie. 

Všetci ľudia spia v spánkových cykloch, aj všetky deti, dojčené aj nedojčené. Celé je to teda otázka toho, čo treba potom urobiť na to, aby po skončení jedného cyklu bábätko spalo ďalej a prešlo do ďalšieho. Pri dojčených deťoch túto funkciu plní dojčenie, pri nedojčených je to rôzne - zvyčajne sú odkázané samy na seba.

Je dôležité si uvedomiť, že kým sa dojčené dieťa pri procese „odúčania od nočného dojčenia“ prestane budiť, väčšinou mnoho nocí zúfalo plače. Niektoré z týchto detí sa jednoducho "vzdajú" a prestanú pomoc pri prechode z jedného spánkového cyklu do druhého očakávať, niektoré nedojčené deti nevydržia rodičia počúvať plakať a po predčasnom odstavení ich uspávajú tým, že im dajú vypiť umelú výživu, a iné uspávajú veľmi prácne. 

Neexistujú nijaké zázračné spôsoby, ako s ľahkosťou odstaviť dieťa, ktoré ešte na to nie je pripravené, a je jedno, či ide o denné, či nočné odstavenie, či oboje. Hoci v rôznych článkoch istotne nájdete celú škálu návodov ako to urobiť, nič vám nezaručí, že takýto návod bude presne rovnako fungovať aj pri vašom dieťati a že odstavenie v noci pre neho nebude traumatické. Deti sa v tomto veku totiž nebudia primárne pre to, že potrebujú „jesť“ či „piť mlieko“, ale pre to, že dojčením získavajú celú škálu iných mimoriadne dôležitých vecí - od istoty cez upokojenie až po jednoduchý spôsob, ako naspäť zaspať. Toto je to, čo je pre ne na dojčení dôležité, a zároveň dôvod, pre ktorý odstavenie „na noc“ nie je jednoduché. A existuje aj možnosť, že dieťa sa síce prestane dojčiť, ale neprestane sa budiť, a potom môže byť uspávanie v noci ešte náročnejšie ako doteraz.

Pre dojčené deti je prechod medzi jedným spánkovým cyklom a druhým umožňovaný dojčením. Toto bola odvždy jed na z funkcií dojčenia - uľahčiť opätovné zaspatie dieťatka po ukončení spánkového cyklu. Dieťa navyše môže vypiť počas noci podstatnú časť svojho príjmu mlieka a to je dôležité pre jeho prospievanie. V noci sa tvorí matkám najviac prolaktínu a bábätká majú možnosť vypiť dostatočné množstvo mlieka. To, že bábätku dáte v noci prsník, je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako ho naspäť uspať. Je zbytočné snažiť sa mu ho nedať. Spánok detí a počet prebudení sa v priebehu času menia. A nezávisí to len od dojčenia či hladu bábätka. Bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká po polroku budia častejšie, ako keď boli novorodenci. Ovplyvňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. 

Môžete si však byť istí, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. To, že vám spoločné spanie nefunguje, môže byť ovplyvnené tým, že ste takto nespávali doteraz. Potrebujete si na seba zvyknúť , aby sa mohla medzi vašimi spánkovými cyklami vytvoriť „nočná harmónia“, pri ktorej budete dobre spať v prítomnosti svojho bábätka a budete sa budiť chvíľu pred tým, ako sa zobudí ono. Keď uvidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Dajte tomu ešte nejaký čas, uvidíte, že čoskoro budete spoločne spať lepšie a omnoho lepšie budete znášať nočné precitnutia a toto vám bude pomáhať aj neskôr, keď sa vrátite späť do práce, pretože ročné dieťatko vysoko pravdepodobne neprespí ešte celú noc bez precitnutia.

Neexistuje univerzálne správna odpoveď na to, ako by ste spolu s bábätkom mali spať, ale mnohé mamičky zisťujú, že sú menej unavené, ak urobia niektoré z týchto zmien:

1) Zmeny, ktoré sa týkajú matky

• Časť nočnej únavy je naozaj možné eliminovať tým, že prijmeme, že dieťatko sa v noci budí, prestaneme prebudenia počítať a nadobudneme istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí. Mnohé mamičky vravia, že po tom, čo sa prestali snažiť v noci urobiť nejakú zmenu, tak sa vyspali oveľa lepšie. Nie že by sa ich deti nebudili, budili sa pravdepodobne rovnako, ale zobudenie zabralo len krátky okamih, a preto ráno ani nevedeli, koľkokrát boli hore. Keď sa ráno zobudíte s tým, že nebude vedieť, koľkokrát ste boli hore, budete sa cítiť lepšie. 
• Ak sa matka pokúsi nájsť v noci počas spania a dojčenia maximum pohodlia
• Spoločné spanie dieťaťa s matkou veľmi zjednodušuje nočné dojčenie. Vezmite si dieťa do postele, vytvorí sa medzi vami takzvaná nočná harmónia, v rámci ktorej sa síce dieťa bude rovnako budiť, ale nepreberie sa úplne, vy ho budete môcť začať dojčiť hneď a rýchlo spoločne zaspíte. Keď sa bábätko prebudí a bude sa dojčiť, najskôr myslite na svoj chrbát a uložte sa tak, aby to v prvom rade bolo pohodlné pre vás (niekedy je veľmi nepohodlné dojčiť tak, že bábätko je vedľa vašej postele v postieľke, a to aj ak je postieľka bez bočnice, pretože takto nie je jednoduché nájsť dobrú polohu pre váš chrbát - s bábätkom vo vašej posteli je to omnoho pohodlnejšie), ak to potrebujete, nájdite si nejakú podložku (vankúš, perinu), ktorú si dáte za chrbát. Prečítajte si tieto skúsenosti mamičiek z nášho Facebooku, potvrdzujúce, že veľkú časť bolestí chrbta je možné odstrániť cvičením a spevnením chrbtových svalov.
• Ak sa matka snaží hľadať riešenia, ktoré by jej vyhovovali už cez deň, nie v noci, keď na to nemá energiu
• Zmeny v každodennej rutine, vďaka ktorým by si matka cez deň viac odpočinula, napr.:
o pôjdete si ľahnúť večer hneď s dieťaťom, aby ste sa mali možnosť vyspať čo najdlhšie, pretože niektoré mamičky využívajú čas po zaspatí dieťatka na domáce práce a potom spia skutočne málo
o niekedy mamičkám napríklad pomôže, keď si dieťatko skoro ráno po nadojčení zoberie otecko, než odíde do práce a umožní mamičke, aby sa ešte nejakú chvíľu vyspala, 
o mnohým mamičkám pomôže, ak začnú dieťa počas denných spánkov uspávať inde ako v kočíku, s ktorým následne celé hodiny počas spánku dieťaťa často v zime a nepríjemnom počasí kráčajú po vonku. Mnohé mamičky po zmene tejto rutiny, keď dieťa napr. začali uspávať pri domácich prácach v detskom nosiči alebo doma pri dojčení, prestali byť vyčerpané z častých a dlhých prechádzok s kočíkom a zvládali jednoduchšie nočnú starostlivosť o dieťatko. 
• Ak je to nevyhnutne potrebné, urobte potrebné zmeny v nočnom dojčení
Nič nebráni tomu, aby ste na základe dokonalého poznania svojho dieťaťa, poznania, ktoré ako jeho mamička máte, urobili potrebné kroky na zmenu danej situácie, ak to považujete za potrebné. Ak sa vám niečo nepáči, tak to zmeňte.

2) Zmena, ktorá sa týka dieťaťa

Niektoré deti niekedy akceptujú nočné zmeny, ak sú urobené v súlade s ich povahou. Niekedy súhlasia s držaním za ručičku, hladkaním a spievaním či masážou, a to bez toho, aby plakali. A niektoré deti potrebujú ešte čas na to, aby v noci zaspali po precitnutí bez pomoci alebo aby akceptovali iné spôsoby uspatia bez plaču. V takom prípade ešte počkajte a pokúste sa o zmenu neskôr. Čo nie je možné dnes, môže byť možné o pár týždňov. Navyše pre mnohé mamičky je vlastne dojčenie jednoduchší spôsob, ako dieťa naspäť v noci uspať, pretože na rozdiel od hladkania, spievania, či nosenia sa pri dojčení dá spať. 

Prečítajte si tieto tipy mamičiek pre zvládnutie nočného dojčenia.

Prirodzené odstavenie predstavuje dojčenie normálnej dĺžky, je to taká dĺžka dojčenia, akú by sa dieťatko dojčilo, ak by sme mu to umožnili. Dojčenie normálnej dĺžky niekoľkých rokov (čiže „dlhodobé dojčenie“) je normálne a vďaka nemu sa dieťa z hľadiska zdravia, psychiky a imunity vyvíja správne, tak, ako sa vyvíjať má. Mimochodom, takýto normálny vývin nemá žiadne plusy. Rovnako ako nemá žiadne plusy to, keď má niekto normálnu teplotu. Normálna teplota nemá plusy. Je normálna. Vysoká teplota prináša problémy, riziká. Podobne aj nedojčenie prináša riziká, problémy. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov.

To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením. Keď hovoríme o dojčení, mali by sme hovoriť o dojčení v rokoch, nie v mesiacoch. Ľudské mláďatá patria medzi tie cicavce, ktoré sa o svoje potomstvo starajú veľmi dlho, veľmi dlho ich dojčia, veľmi dlho ich nosia a toto všetko je pre ich správny vývoj potrebné. Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Predstava o tom, že dieťa už treba určite niekedy odstaviť, pochádza z toho, že ľudia bežne okolo seba nevidia staršie dojčené deti, ale hlavne, že ani len netušia, ako normálne odstavovanie vyzerá. Mnoho ľudí si myslí, že ak sa do procesu odstavovania aktívne nezapojíme, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. To nie je pravda. Odstavenie nastane vždy. Je to prirodzený proces a každé dieťa k nemu speje, pretože prirodzene speje k samostatnosti. Tento proces nie je zvrátiteľný a dieťaťu, ktoré sa už nechce dojčiť, sa nedá dojčenie vnútiť. Dojčené deti sú si navyše veľmi dobre vedomé svojich pocitov a nedajú sa nútiť do niečoho, čo nechcú. Odstavenie nemusí byť spojené s plačom, naliatymi prsníkmi či nešťastným dieťaťom i matkou. Odstavenie môže byť krásny proces, v ktorom si dieťa uvedomí, že dojčenie nepotrebuje.

Na druhej strane, pokračovať v dojčení znamená pokračovať v niečom, čo nie je v našej spoločnosti bežné. Takéto matky však môžu nájsť podporu v dojčení u poradkýň pri dojčení, z ktorých mnohé organizujú aj podporné skupiny dojčiacich matiek. V podpornej skupine poskytujú potrebnú podporu v pokračovaní v dojčení. Stretnú sa tu mamičky s dlhodobo dojčenými deťmi a vzájomne získajú predstavu, ako vyzerá pokračovanie v dojčení – ako často a v akých situáciách sa takéto deti dojčia, čo je niečo, čo bežne človek okolo seba nemá možnosť vidieť.

V takejto skupine by ste pravdepodobne dostali aj podporu pre pokračovanie v dojčení po tom, čo nastúpite do práce, máme skúsenosti s množstvom mamičiek, ktoré sa vrátili do práce aj skôr, než v roku a bez problémov pokračovali v dojčení až do prirodzeného odstavenia. Pri ročnom dieťati je prácu a dojčenie možné zladiť pomerne dobre. Hoci v čase, ak nebudete pracovať, budete mať možno dieťatko, ktoré sa bude dojčiť veľmi často (ročné dojčené deti sa môžu dojčiť rovnako často, ako novorodenci), ak budete v práci, v tom čase dojčiť nebudete. Dojčiť budete, keď ste doma - ráno, pred odchodom do práce, a poobede po príchode do práce a v noci.  Cez deň bude stačiť jedlo, ktokoľvek, kto ho bude opatrovať, môže kŕmiť akýmkoľvek jedlom, ktoré mu bude chutiť. Môže mu tiež dávať piť z obyčajného otvoreného pohárika (nie s pohárika so sosáčikom - to je len iný typ fľaše), prípadne, ak by nechcel piť z pohárika, tak, kým sa to bude učiť, je možné, aby mu dával príkrmy, ktoré budú dostatočne tekuté, čím sa pokryje aj potreba tekutín. Deti v takom veku nepotrebujú fľašky, cumle ani umelé mlieko. Bude mu stačiť dojčenie v čase, keď s ním budete, prípadne jedlo, ktoré bude jesť počas vaše neprítomnosti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Proč nekojené děti spí celou noc