Striedanie prsnikov, biele miesto na bradavkach

Jana    29.05.2012, 16:47

dobry den, nasa dcerka ma 11 tyzdnov, je plne dojcena, dojcim ju na poziadanie, bez casovych intervalov. porodnu hmotnost mala 4520 g, za posledne 3 tyzdne pribrala cca 400 gramov, t.c. ma 6440 g .pediatricke sa to zdalo dost malo. diskutovali sme s nou o style mojho dojcenia, o intervaloch a striedani prsnikov. za posledne obdobie sme s dcerkou riesili strajk pri dojceni, odtahovala sa od prsnika, bola vyrazne nepokojna, myslim, ze pravdebodobne kvoli spomaleniu toku mlieka. na Vase rady som pozorovala dojcenie, stlacala som a potom som ju prekladala na druhy prsnik. nie som si vsak ista, co robit, ak dcerka vypije len trosku, kedy striedat prsniky. dojcim ju najcastejsie v posteli na lezato, je mi to najpohodlnejsie. doktorka mi odporucala pri castom prikladani prikladat dcerku 2 hodiny k jednemu prsniku, aby sa dostala k zadnemu mlieku a to jej pomoze pri priberani. chcem sa opytat, ze ak dcerka pri dojceni potaha len niekolko hltov, pricom stlacanie prsnika este nie je potrebne a po kratkom case ju opat prilozim na prsnik, mam ju prikladat k tomu istemu prsniku alebo vymenit prsniky? tiez som si spozorovala bledy az biely flak na bradavkach - na mieste, odkial vyteka mlieko. bradavka na tom mieste zbledne len obcas, hned po dojceni a postupne zruzoveje. vyrazne bolesti nemam, niekedy citim svrbenie alebo jemu bolest pri dojceni, no pri uprave polohy bolest vymizne. bradavky ma obcas svrbia aj pocas dna medzi dojceniami. nechavam si na nich po dojceni zaschnut materske mlieko, niekedy si ich natieram mastou s olivovym olejom alebo kokosovym olejom. mozu to byt uz znamky kandidozy alebo nieco ine? dcerka ma na casti jazyka biely povlak, okolie toho povlaku je normalne ruzove. ma ho permananetne, nezda sa, ze by ho bolo za posledne obdobie viac ani menej. moze to byt tiez prejav kandidozy alebo iny problem? za Vasu odpoved Vam velmi pekne dakujem :-)

Milá Jana,

odporúčame vám, aby ste sa obrátili priamo osobne na poradkyňu pri dojčení, vybrať si ju môžete z tohto zoznamu:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Je potrebné riešiť bolestivosť bradaviek a veľká časť liečby bolestivých bradaviek spočíva v zlepšení polohy a prisatia, čo je reálne možné skontrolovať až v priamom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Poradkyňa sa pri prisávaní zameria na dôležité detaily, ktoré vám prostredníctvom fotografií nemusia byť jasné. Bledý fľak na bradavkách, ako aj to, že bradavka po dojčení zbledne a potom zružovie je častým prejavom toho, že bradavka je pri dojčení poškodzovaná nesprávnym prisatím. Po úprave prisatia by sa mal tento stav upraviť, ak nie, poradkyňa vám bude vedieť odporučiť ďalšie účinné postupy a prostriedky. Na druhej strane, ak to nebolí, nemusíte to riešiť. Video a popis tohto fenoménu si môžete pozrieť tu:

http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=426:vasospasm-turns-pink-slvk&catid=32:video-clips-slvk&Itemid=69

A áno, niekedy tento fenomém môže súvisieť s kandidózou.

Pri osobnom kontakte s poradkyňou vás poradkyňa naučí ako pri dojčení rozlíšiť pitie a satie na prsníku bez pitia a naučí vás ako posúdiť výdatnosť dojčenia.
Ak by to bolo potrebné, príjem mlieka je možné zvýšiť priamo pri dojčení technikou stláčania prsníkov pri dojčení a ak by to nepostačovalo, poradkyňa vám odporučí ako zvýšiť tvorbu mlieka bylinkami či inými prostriedkami, ako si mlieko odstrekovať či odsávať a ako ním kŕmiť bábätko priamo na prsníku pomocou cievky tak ako je to vidieť na tomto videu

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o-dojceni-10/.

Čo sa týka techniky stláčania prsníka, podstatou tejto techniky je, začať stláčať prsník, keď vidíme, že dieťa na prsníku prestáva piť, prsník stlačíme a držíme stlačený, dokiaľ dieťa pije. Stlačenie povolíme, keď dieťa prestane hýbať pusinkou a keď začne sať, stlačíme znova. Stláčanie opakujeme až dovtedy, kým aj napriek stláčaniu dieťa už nepije. V tomto bode je vhodné ponúknuť druhý prsník. S týmto bodom súvisí vaša otázka kedy striedať prsníky, aby sa dieťa dostalo aj k zadnému mlieku. Koncept "predného" a "zadného" mlieka nie je pre praktické dojčenie veľmi užitočný, pretože všetko mlieko, ktoré bábätko pije, je dôležité a vzácne, a ak dostatočne priberá, tak to netreba riešiť. Svojím zložením a  vzhľadom je sa materské mlieko jedinečné a odlišuje sa:
• od matky k matke
• od jedného kŕmenia k druhému
• od jedného dňa na druhý
• v priebehu jedného dojčenia
• podľa počtu detí a podobne.
Ako neužitočný aj vzhľadom na tieto všetky rozdiely javí byť koncept „predného“ a „zadného“ mlieka. Mnohé ženy si práve z toho dôvodu myslia, že „predné“ mlieko je menej kvalitné alebo že treba, aby bábätko bolo na prsníku čo najdlhšie, aby sa „dostalo k zadnému mlieku“. Omnoho dôležitejšie než sústrediť sa na „zadné“ mlieko, je sústrediť sa na to, aby bábätko na prsníku pilo, pretože to, že bábätko je na prsníku prisaté ešte nemusí znamenať, že pije, a ak nepije, tak nielenže nepije „zadné“ mlieko, ale nepije vôbec žiadne mlieko. Naopak, aj "predné" mlieko obsahuje to, čo k svojmu rastu potrebuje, ak je bábätko dostatočne dojčené. Podstatné teda je, že bábätko na prsníku pije mlieko.
Nemá zmysel vytvárať pravidlá o tom, či dojčiť z jedného prsníka alebo či pri ďalšom dojčením začínať z rovnakého prsníka alebo ponúknuť druhý. Takéto pravidlá nie sú pre dojčenie dobré. To, čo je dôležité, je to, čo ste napísali: čiže sledovať pitie bábätka na prsníku a ak pije, pije aj so stláčaním a prsník "dopije" (či už ani so stláčaním nepije), potom mu je dobré ponúknuť druhý prsník - a je jedno, či sa to udeje už počas jedného dojčenia alebo až pri druhom dojčení, alebo či pri dojčení viackrát prsníky vystriedate. Dôležité je pitie bábätka, striedanie prsníkov je až dôsledkom toho, ako pitie vyzerá. Ak bábätko po "dopití" jedného prsníka už o druhý nejaví záujem a je spokojné, tak mu ho netreba vnucovať. Ak chce, pokojne môže piť aj z druhého. Ak mu pri ďalšom dojčení ponúknete prvý prsník a ono bude piť, tak je to v poriadku - a kedykoľvek prejaví záujem o druhý, tak je dobré mu umožniť piť aj z druhé. To, ako to bude pri konkrétnych dojčeniach vyzerať, sa môže meniť aj priebehu jednotlivých dní a týždňov, takže aj pre to nie je dobré držať sa nejakého pravidla len preto, že si človek dané pravidlo vytvoril.
V súvislosti s vašou otázkou si prečítajte aj tento dokument:

Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Z toho, čo ste napísali, sa javí ako môžnosť to, že by ste potrebovali zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Striedanie prsnikov, biele miesto na bradavkach