Laktózová intolerancia

Andrea    30.05.2012, 14:29

Dobrý deň, bábätko má 1 mesiac, snažím sa kojiť, ale začali sme prikrmovať Nutrilonom anti-colics, lebo skoro celý deň mi plakala a bola nervózna, mala vodnatú zelenú stolicu a nepriberala.Zo stravy mi kázala doktorka vynechať mlieko a mliečne výrobky, lebo by vraj mohlo ísť aj o laktózovú intoleranciu. Ako náhle som jej dala Nutrilon, stolica sa ihneď upravila, je pokojnejšia a bolenia sú už len navečer cca 3 hod. Robili jej aj výter z konečníka, bol negatívny. Teraz mám striedať jeden krát Nutrilon a jeden krát prsník. Myslíte si, že ide o laktózovú intoleranciu, alebo čo by som mala spraviť ešte pre to, aby som mohla bábätko len dojčiť? ďakujem s pozdravom Andrea

Milá Andrea,

všetko to, čo ste napísali, poukazuje na to, že je vysoko nepravdepodobné, že by vaša dcérka mala laktózovú intoleranciu. Táto diagnóza sa objavuje často a najčastejšie nesprávne a navyše sa zamieňa za alergiu na bielkovinu kravského mieka. Na to, že ide o nesprávnu diagnózu poukazuje aj to, že vám lekárka "kázala vynechať mlieko a mliečne výrobky zo stravy". Ich vynechanie neovplyvní obsah laktózy v materskom mlieku, laktóza v materskom mlieku vždy bude v približne rovnakom množstvo bez ohľadu na to, či kravské mlieko pijete alebo nepijete. Jej obsah sa tým nedá ovplyvniť. Laktóza v materskom mlieku je potrebná pre správny vývoj bábätka. Vynechanie kravského mlieka zo stravy môže niekedy pomôcť pri tom, ak bábätko reaguje na cudzorodú bielkovinu, ale to tiež nevyzerá byť vás prípad.

To, že dcérka plakala a nepriberala a mala zelenú stolicu oveľa pravdepodobnejšie poukazuje na to, že nepila dostatočné množstvá materského mlieka. Dôvod, pre ktorý sa potom upokojila, keď ste jej začali dávať umelé mlieko, je ten, že začala piť viac mlieka. Tento istý výsledok sa však dá dosiahnuť aj zvýšením príjmu materského mlieka. Dojčiť a dávať umelé mlieko na striedačku nie je riešením. Potrebujete zvýšiť príjem materského mlieka. Ak by bolo potrebné bábätko dokrmovať, robte to priamo na prsníku laktačnou pomôckou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Čo sa týka zvýšenia tvorby mlieka, je potrebné urobiť niekoľko krokov:

1) Skontaktujte sa s poradkyňou pri dojčení, aby zhodnotila pitie bábätka, prípadne jeho pitie porovnajte s videami na našej stránke:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2)  Okrem toho je potrebné zabezpečiť čo najlepšiu polohu, prisatie tak, aby bábätko dokázalo získať maximum mlieka. Návod nájdete vo videách a fotografiách na našej stránke:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Taktiež by vám mohlo pomôcť, ak si bábätko vezmete k sebe do postele, pretože by bolo možné, že v kontakte sa vami sa v noci prebudí a bude sa dojčiť, čo by tvorbe mlieka mohlo pomôcť.
Okrem toho si pozrite tieto dva dokumenty, ktoré vám pomôžu pri zvyšovaní tvorby mlieka, pretože z toho, čo píšete, je zvýšenie tvorby mlieka potrebné:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Začnite užívať prostriedky, ktoré vám pomôžu zvýšiť tvorbu mlieka popísané v tomto dokumente, ak spoločne s poradkyňou usúdite, že je to potrebné:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Laktózová intolerancia