Strava podporující tvorbu mléka

Hana Chalupská    02.06.2012, 22:20

Dobrý den, prosím o konkrétnější informace o stravě po kojící matky. Nacházím jen doporučení typu pestrá strava s vlákninou PLUS vyhněte se luštěninám, cibuli atd... ale nikde nejsem s to najít konkrétní potraviny, které tvorbu mléka podporují. Kamarádka mi tvrdí, že je například dobré mandlové máslo apod. Ráda bych věděla o dalších, poradíte? S kojením a tvorbou nemáme problémy, ale ráda bych udržela co nejdéle kojící ;-) Díky za zprávu.

Milá Hana,

vo všetkých kultúrach existovali potraviny, ktoré ľudia považovali, za potraviny, ktoré podporujú tvorbu mlieka. Napriek tomu účinky potravín a potravinových doplnkov na tvorbu mlieka nie sú vedecky dokázané. Niektoré kultúry hovorili o pozitívnych účinkoch moringy olejodarnej na tvorbu mlieka, v iných o senovke gréckej či benedikte lekárskom, ale aj o mnohých ďalších bylinkách. Takisto sú rôzni ľudia presvedčení o rozličných potravinách, ktoré im pri tvorbe mlieka pomáhali - a nie je jednoducho vyhodnotiteľné, či išlo o skutočný efekt alebo len placebo. Sú to všetky tie potraviny, ktoré si ľudia medzi sebou radia, ako napríklad ovsené vločky, alfalfa, jastrabina, malinové listy, fenikel, pivovarské kvasnice, žihľava a mnohé iné.

Čo sa týka udržania tvorby mlieka vo vašom prípade - sú faktory, ktoré sú pre tvorbu mlieka dôležitejšie ako jedenie potravín na tvorbu mlieka. Je oveľa dôležitejšie, aby bábätko na prsníku skutočne pilo mlieko a aby bolo správne prisaté. Ak by ste mali pocit, že by ste potrebovali zvýšiť tvorbu mlieka, existujú postupy, ktoré dokážu pomôcť. Ale ak dojčenie doteraz prebieha dobre, bábätko dobre pije, dobre priberá, nemusíte sa zbytočne strachovať o udržanie tvorby mlieka. Niekedy sa totiž aj úspešne dojčiace matky obávajú straty mlieka, i keď to nemusí byť podložené, pretože je úplne reálne dojčiť dlhú dobu bez problémov s tvorbou mlieka.

Záverom: Nie je pravidlo, že dojčiace matky sa musia vyhýbať niektorým potravinám ako strukovinám či cibuli, ktoré spomínate. Matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný nejaký dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Strava podporující tvorbu mléka