Hospitalizacia a dojcenie

Martina    07.07.2012, 19:45

Dobry den, mam problem, pretoze mam ochorenie ucha a zrejme bude nutna ´hospitalizacia. co mam robit, aby som nemusela prestat dojcit??? dieta zrejme somnou nehospitalizuju??? dakujem

Milá Martina,

vaše ochorenie ani hospitalizácia nie sú dôvodom na to, aby ste prestali dojčiť. Otázka je, ako to prakticky realizovať.

1) Preskúmajte možnosť toho, či nie je vaše ochorenie možné liečiť ambulantne, prípadne, či nie je možné na liečbu len dochádzať. Hľadajte rozličné nemocnice, ambulancie podľa vášho konkrétneho prípadu.

2) Ak je hospitalizácia skutočne nutná, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu.

3) Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň.  Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

4) Ak by ste počas hospitalizácie s dieťatkom neboli, kontaktujte laktačnú poradkyňu, aby vám poradila, ako dietaťko majú kŕmiť vo vašej neprítomnosti. Ak by ste nemali zásobu materského mlieka a máte malé bábätko, požiadajte o materské mlieko z banky mlieka. Ak je vaše dieťatko staršie ako 6 mesiacov, nepotrebuje umelé mlieko (hoci ak máte materské mlieko, je možné pridávať mu ho do príkrmov napríklad), stačí mu dostatok rozmanitej pestrej stravy. Snažte sa skrátiť dobu hospitalizácie na čo najkratšiu dobu, ak sa na to budete cítiť.
 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hospitalizacia a dojcenie