Je mozne obnovit kojenie po polrocnej prestavke?

Dana    13.08.2016, 12:07

Prosim Vas, dcera ma 28 mesiacov. POl roka sa uz nekoji, odvtedy ma problemy s bruskom, riesime to aj na gastre, ale nepomaha nam to. Chcem sa opytat, ci je mozne nadobudnut pomocou odsavacky opat tvorbu mlieka, ktore by som malej podavala z hrnceka. Dakujem, pekny den.

Milá Dana,

áno, dojčenie je možné obnoviť po polročnej prestávke. Stojí to za to vyskúšať.

Choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac než zdravé. Určite má zmysel začať dieťatku podávať materské mlieko. A nielen to – ak by bolo ochotné sa prisať, má obrovský zmysel sa vrátiť k dojčeniu ako takému.

Vo vašej situácii je teda možné urobiť dve veci:

  1. zvýšiť tvorbu mlieka a začať dcérke podávať odsaté materské mlieko. Skontaktujte sa s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste spoločne prešli, ako účinne v tomto čase zvýšiť tvorbu mlieka. Začnite mliečko odsávať 8x denne po dobu aspoň 20 minút.
  2. urobte kroky, ktoré by mohli pomôcť dcérke vrátiť sa k dojčeniu

Nie je síce zaručené, že sa prisaje, ale poznáme prípady, keď sa to podarilo. Toto dieťatko sa napr. začalo dojčiť v 2. rokoch po tom, čo už sa celé mesiace nedojčilo:

Ak by sa to podarilo, nemusíte ďalej mlieko prácne odsávať, stačí vám ďalej dojčiť a získate tak účinný nástroj pre riešenie rôznych situácií, ktoré teraz musíte riešiť omnoho namáhavejšie a navyše dojčenie podporí aj váš vzájomný vzťah.

To, ako sa udeje návrat k dojčeniu, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť iného dojčeného dieťaťa ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- prestaňte používať fľašku, ak sa to dá, toto môže tiež pomôcť prisatiu

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- skúste začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek vo vašom meste, kde bude mať vaše dieťatko možnosť vidieť staršie dojčené deti a možno sa inšpiruje:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Určite je možné, ak by ste mali na to chuť, aby ste si mlieko odstriekavali a dieťatku ho dávali v poháriku, ak by chcelo. Aj toto samo o sebe by preň malo veľkú cenu. Okrem toho má zmysel stráviť čas uvedeným krokmi na to, aby sa dieťatko prisalo.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je mozne obnovit kojenie po polrocnej prestavke?