SK / CZ / UA / RU

Mliekovody

Otázka

Dobry den! Mam 18 mesacneho chlapceka, ktoreho dojcim na poziadanie. Po mensich trapeniach s klobucikmi na zaciatku sa dojcime relativne casto. Moja otazka sa tyka skor minulosti. S kamaratkou sme rozoberali odstriekavanie mliecka a pod.a dosli sme na to, ze jej tecie z 5-6 mliekovodov a mne maximalne z 3. Je to normalne? Moze to byt pricina toho, ze ked bol syn malinky, bol casto a dlho na prsniku? Vzdy som ho len dojcila, az na par pripadov v nemocnici, kedy mu dali UM a doma som mu 2x odsala a dokrmila ho, pretoze ma strasili s tym, ze nepribera. Nikdy som ziadny zapal ani nejake velke hrcky nemala. Tak len chcem vediet do buducna, ked budem mat druhe babo, ze ako to je s tymi mliekovodmi. Dakujem pekne za odpoved

Zuzana | 28.07.2012, 15:30

Odpoveď

Milá Zuzana,

áno, je to úplne normálne, aby odstriekanie mlieka vyzeralo pri rôznych mamičkách rôzne - máme na mysli to, "z koľkých mliekovodov mlieko vyteká". Z hľadiska dojčenia takéto pozorovanie nemá praktickú hodnotu, pretože toto nie je faktor, od ktorého závisí to, ako dojčenie prebieha. Navyše, to, čo pozorujete pri odstriekavaní nemá žiadnu výpovednú hodnotu o tom, čo sa deje počas dojčenia, pretože dieťa, ktoré sa dojčí na prsníku, získava mlieko efektívnejšie, ako je to možné urobiť odstriekavaním. Pozorovaním odstriekavania sa teda dozviete len niečo o tom, čo sa deje pri odstriekavaní, a o tom, akú máte pri odstriekavaní zručnosť, ale o dojčení a pití bábätka na prsníku sa nedozviete nič.

Príčina teda nie je v tom, čo sa stalo na začiatku dojčenia. Ale začiatok dojčenia je mimoriadne určujúci pre to, ako dojčenie bude ďalej pokračovať. Pri vašom druhom bábätku bude dôležité, aby ste na začiatku urobili tie správne kroky:

a) nepoužívať klobúčiky, pretože okrem iného z dlhodobého hľadiska klobúčiky znižujú tvorbu mlieka a situácie, v ktorých sa klobúčiky používajú, sa dajú riešiť aj inak

b) naučiť sa od začiatku používať správnu polohu, prisatie, stláčanie prsníka tak, aby ste sa vyhli používaniu umelého mlieka v nemocnici

c) naučiť sa poznať, podľa čoho viete, že bábätko pije mlieko, pretože tieto informácie vám pomôžu k tomu, aby bábätko efektívne pilo, aj keď samo o sebe nie je nič zlé na to, že bábätko pije často a dlho, hoci v takýchto prípadoch sa dáva väčšinou dojčenie zefektívniť

Všetky tieto informácie nájdete na našej webovej stránke a umožnia vám pripraviť sa na prípadné druhé bábätko.

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri