Mliekovody

Zuzana    28.07.2012, 15:30

Dobry den! Mam 18 mesacneho chlapceka, ktoreho dojcim na poziadanie. Po mensich trapeniach s klobucikmi na zaciatku sa dojcime relativne casto. Moja otazka sa tyka skor minulosti. S kamaratkou sme rozoberali odstriekavanie mliecka a pod.a dosli sme na to, ze jej tecie z 5-6 mliekovodov a mne maximalne z 3. Je to normalne? Moze to byt pricina toho, ze ked bol syn malinky, bol casto a dlho na prsniku? Vzdy som ho len dojcila, az na par pripadov v nemocnici, kedy mu dali UM a doma som mu 2x odsala a dokrmila ho, pretoze ma strasili s tym, ze nepribera. Nikdy som ziadny zapal ani nejake velke hrcky nemala. Tak len chcem vediet do buducna, ked budem mat druhe babo, ze ako to je s tymi mliekovodmi. Dakujem pekne za odpoved

Milá Zuzana,

áno, je to úplne normálne, aby odstriekanie mlieka vyzeralo pri rôznych mamičkách rôzne - máme na mysli to, "z koľkých mliekovodov mlieko vyteká". Z hľadiska dojčenia takéto pozorovanie nemá praktickú hodnotu, pretože toto nie je faktor, od ktorého závisí to, ako dojčenie prebieha. Navyše, to, čo pozorujete pri odstriekavaní nemá žiadnu výpovednú hodnotu o tom, čo sa deje počas dojčenia, pretože dieťa, ktoré sa dojčí na prsníku, získava mlieko efektívnejšie, ako je to možné urobiť odstriekavaním. Pozorovaním odstriekavania sa teda dozviete len niečo o tom, čo sa deje pri odstriekavaní, a o tom, akú máte pri odstriekavaní zručnosť, ale o dojčení a pití bábätka na prsníku sa nedozviete nič.

Príčina teda nie je v tom, čo sa stalo na začiatku dojčenia. Ale začiatok dojčenia je mimoriadne určujúci pre to, ako dojčenie bude ďalej pokračovať. Pri vašom druhom bábätku bude dôležité, aby ste na začiatku urobili tie správne kroky:

a) nepoužívať klobúčiky, pretože okrem iného z dlhodobého hľadiska klobúčiky znižujú tvorbu mlieka a situácie, v ktorých sa klobúčiky používajú, sa dajú riešiť aj inak

b) naučiť sa od začiatku používať správnu polohu, prisatie, stláčanie prsníka tak, aby ste sa vyhli používaniu umelého mlieka v nemocnici

c) naučiť sa poznať, podľa čoho viete, že bábätko pije mlieko, pretože tieto informácie vám pomôžu k tomu, aby bábätko efektívne pilo, aj keď samo o sebe nie je nič zlé na to, že bábätko pije často a dlho, hoci v takýchto prípadoch sa dáva väčšinou dojčenie zefektívniť

Všetky tieto informácie nájdete na našej webovej stránke a umožnia vám pripraviť sa na prípadné druhé bábätko.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok