co robit, ked mlieko nestrieka

Vanda    28.06.2011, 23:09

Dobrý deň, po mesiaci dojčenia mám stále problém z jedným prsníkom. Mlieko aj pri odstrikavaní ručne, aj pri odsávaní odsávačkou strieka len asi z 2-3 miest, ale väčšinou len vyteká (kvapká). Z druhého prsníka strieka v niekoľkých prúdikoch. Kojila som chvíľu aj cez klobúčik (2 týždne dozadu asi 4dni), nakoľko som mala na jednom prsníku ragadu, tak neviem, či môže byť problém aj v tom. Zaujímalo by ma, či to, že mlieko poriadne nestrieka, môže byť problémom, že dieťa z daného prsníka menej zje a je na ňom nepokojnejšie, a tiež či existuje nejaký spôsob, ako zlepšiť tok mliečka. Prisatie malej by malo byť správne, nakoľko na druhom prsníku je prisatá obdobným spôsobom. Ďakujem.

Milá Vanda,

tvorba mlieka v oboch prsníkoch každej matky je rôzna. V jednom prsníku sa môže tvoriť viac mlieka, v druhom menej. To je normálne. Rozdiel v tvorbe mlieka v oboch prsníkoch môže byť buď malý, a preto si ho mnohé matky nevšimnú. Alebo môže byť väčší tak, ako ho popisujete vy. Áno, je možné, že z dôvodu pomalšieho toku mlieka z jedného prsníka vaše bábätko menej na prsníku pije a je nepokojnejšie. Odporučili by sme vám preto, aby ste sa zamerali na zvýšenie tvorby mlieka tak, ako je to uvedené v týchto krokoch:
1) Pomôže vám, ak s pomocou poradkyne pri dojčení zlepšíte polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka aj z toho prsníka, v ktorom sa tvorí menej mlieka. Zlepšenie polohy je kľúčové, a to napriek tomu, že sa vám zdá podobné ako na tom produktívnejšom prsníku. Na produktívnejšom prsníku bábätko stačí hocijaké prisatie a získa mlieko, na menej produktívnom je pre získanie mlieka potrebné čo najideálnejšie prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/


2) Aby vaše bábätko vypilo viac mlieka, vyskúšajte stláčanie prsníka, ktoré vám poradkyňa ukáže:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/


3) Tok mlieka sa dá urýchliť a zlepšiť bylinkami a inými prostriedkami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/


Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže spomínané postupy, ktoré vám môžu pomôcť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

K vašim ďalším otázkam: Nie je jednoduché určiť, akú rolu zohralo používanie klobúčika, hoci je pravda, že používanie klobúčika môže znižovať tvorbu mlieka.

Ďalej z vášho popisu nie je úplne zrejmé, prečo si mlieko odstriekavate. Dôležitejšie, ako tok mlieka počas odstriekavania je správanie bábätka na prsníku.

Len pre zaujímavosť: Samozrejme, že je možné dojčiť aj z jedného prsníka (podobne, ako keď sa dojčia dvojičky, tak majú spolu tiež len dva prsníky), ale má zmysel snažiť sa o tom, aby bábätko pilo na oboch prsníkoch. Aby sa tak stalo v rámci uvedených postupov je dôležité spolu s úpravou polohy a prisatia začať užívať aj senovku grécku a benedikt lekársky v kapsuliach.
 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > co robit, ked mlieko nestrieka