Dojčenie a prikrmovanie

Lucia    05.04.2017, 09:29

Dobrý deň, mám dcérku plne dojčenú, ktorá bude mať o týždeň 4 mesiace. Na poradni malá vážila 7 kg, lekárka mi odporučila pri takejto váhe dávať už príkrmy., no mne sa to zdá skoro, aký máte na to názor? ďakujem za odpoveď.

Milá Lucia,

bábätko, ktoré nedostatočne priberá kvôli nedostatočnému príjmu potravy, potrebuje získavať viac potravy. Táto situácia sa však pri dojčenom dieťati v prvom rade má riešiť snahou zistiť, prečo bábätko nezískava dostatok materského mlieka a ako by sa dalo pomôcť, aby sa jeho príjem materského mlieka zvýšil. Až v prípade, že by sa vyčerpali všetky možnosti, ako zlepšiť dojčenie a zvýšiť príjem materského mlieka, sú správnou voľbou kalorické príkrmy.

Z jedného údaja o hmotnosti však nie je možné vyhodnotiť priberanie bábätka – čisto z tohto hľadiska nie je možné z vašej otázky vylúčiť ani fakt, že sa nedeje vôbec nič, že nie je v skutočnosti potrebné vôbec nič riešiť. Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl a ak by sa bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3,5 kg pohybovalo na 99. percentile, tak by v 4. mesiaci mohlo mať aj viac ako 9 kg. Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Kľúčovou otázkou teda je, ako bábätko od pôrodu priberá  - ak predtým bábätko výborne priberalo a potom postupne prestalo, tak to má nejaký dôvod, takáto situácia má vždy príčinu. Pokiaľ lekárka vylúčila možnú medicínsku príčinu nepriberania bábätka, vysvetlenie pomalého priberania po počiatočnom dobrom priberaní nájdete tu spolu s návodom na to, ako môžete ďalej postupovať: http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Ak by skutočne vaše bábätko na prsníku dostatočne nepilo a preto nedostatočne priberá, je možné aj v tejto dobe zvýšiť príjem mlieka, čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Ak by toto bolo potrebné, bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vyhodnotí výdatnosť pitia bábätka, prejde s vami všetky hmotnostné prírastky bábätka doteraz a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka, ak  by to bolo potrebné. Pre zvýšenie príjmu materského mlieka bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Ak by sa vyčerpali všetky možnosti pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka a bábätko naďalej nepriberá dostatočne, je najlepším riešením podávanie príkrmov – toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii neprináša riešenie. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť príkrmy ako čerstvé jedlo, ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Neuškodí to bábätku, práve naopak, oproti umelému mlieku to má mnohé výhody. Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie. V prípade potreby podávanie príkrmov pre zvýšenie kalorického príjmu je potrebné zavádzať najmä kalorické príkrmy a postupovať iným, než štandardným spôsobom pri zavádzaní príkrmov – prečítajte si viac na konci tohto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a prikrmovanie