Časté dojčenie a plač

veronika    11.09.2012, 19:26

Milá poradkyňa. Moja dcérka má 3 týždne a trápime sa s príliš častým dojčením. Po priložení saje normálne, približne 4 - 5 minút, potom zaspí, odgrgne si a akonáhle ju položím začne strašne plakať. Po dojčení vydrží najdlhšie pol hodinku a zase si pýta a hľadá ústočkami. Cez deň mi spinká len raz, na 3 hodinky, inak stále srdcervúco plače. Lekár skonštatoval, že je pravdepodobne prejedená a mala by som ju kojiť približne každé 2 hodiny, to ale ona nevydrží. Priberá pekne, aj stolicu má bez problémov. Neviem si však poradiť s tým jej hrozným plačom, nedokáže ju utíšiť ani pohladkanie, nachvíľku sa utíši na rukách, ale keď ju dám ležať opäť plače. Môže byť bábätko ozaj prejedené a môže ho mliečko tak veľmi zaťažiť? Vopred ďakujem.

Milá Veronika,

je v bežné, ak sa bábätko chce dojčiť často (cez deň aj v noci), ako to popisujete. Časté dojčenie je normálne. Bábätko sa totiž môže chcieť dojčiť aj z dôvodov, ktoré nie sú priamo spojené s príjmom mlieka, ale s mnohými inými faktormi a funkciami, ktoré dojčenie spĺňa. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku, pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A tieto rôznorodé potreby bábätka nie je možné načasovať na každé dve hodiny, či iný interval. Mlieko sa trávi veľmi veľmi rýchlo, navyše vôbec nevadí, ak pije mliečko kedykoľvek. Časté pitie nemôže ublížiť, ani zaťažiť bruško, bábätká sú z tehotenstva zvyknuté na konštantný prísun živín a čím častejšie sa dojčia, tým je to pre ne lepšie. Nemôžu sa prejesť.

Bábätká sa často chcú dojčiť aj preto, že satie na prsníku ich uspáva a často tak spávajú. Ak mu prsník z ústočiek vyberiete pred tým, než tvrdo spí, tak ho zobudíte. Skúste dcérku vždy nechať zaspať s prsníkom dostatočne tvrdo, prípadne si s ňou ľahnite aj vy a spite vedľa nej (alebo ju nechajte zaspať pri dojčení v šatke/nejakom nosiči a keďže budete mať voľné ruky, môžete sa popri uspávaní a spánku dcérky venovať svojim povinnostiam a záľubám). Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky, preto mnohým mamičkám pomáha, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Časté dojčenie a plač