Třes hlavy a ručiček při usínání u kojení

Ela    18.06.2017, 18:34

Dobrý den, syn 5 měsíců se někdy u kojení začne třást - ručičky a hlava, je to v případě velké únavy, není to vždy při usínání u kojení, třes trvá max. 30 s, pak usne, během třesu saje, ale moc vzbudit nejde, bývá to ke konci, když už skoro tvrdě usne (přelom do spánku). Při usínání v kočárku nebo náruči to nedělá. Kojím vleže i na kojicím polštáři, třes se objevil po 4. měsíci, vyskytuje se nepravidelně, čas kojení se musí krýt s časem ukládání k spánku. Syn plně kojen, od 5.měs. začínáme s příkrmy. Mám se znepokojovat? Je možné malého naočkovat? Pediatrička se s tím nesetkala. Mám i nahrávku, ale nenašla jsem, jak připojit přílohu. Na poradnu mě odkázala paní Černá,lakt. Poradkyně z Mamily, se kterou jsem to konzultovala. Od 11. tydne jsme se měsíc potýkali s bojkotem kojení, bez dokrmu, nyní kojení v pořádku, syn od narození krásně prospívá (por. hm. 3530 g, v 5 měs. 8040 g), psychomotor. vývoj v pořádku, ještě není očkován. Děkuji mockrát.

Milá Ela,

hoci túto situáciu pozorujete v súvislosti s dojčením, nie je spôsobovaná dojčením. Len z vášho opisu nie je možné situáciu diagnostikovať, a ak ste znepokojená, obráťte sa na odborníkov, napríklad na neurológa.

Možno vás bude zaujímať, že jedna z možných situácií, keď sa takýto tras vyskytuje, je benígny spánkový myoklonus detí - čo je stav, ktorý je bežný, nezávažný a nepredstavuje problém, nie je ho potrebné riešiť. Či je toto váš prípad nie je možné cez internet posúdiť.

S ostatnými otázkami sa obráťte na svojho pediatra, aby vám poradil. 

A na okraj: Ak vaše dieťatko prospieva, tak počkajte so zavádzaním príkrmov do približne 6 mesiaca.

 



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Třes hlavy a ručiček při usínání u kojení