Cilkanol počas kojenia?

Roman    18.06.2017, 23:24

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, manželke nasadli po tehotenstve na krcove žily Cilkanol. Dočítali sme sa, že je prísny zákaz používania počas kojenia. Je nejaká iná alternatíva vo forme lieku, ktorý by jej pomáhal a zároveň neublížil malému (nedostal by sa do mliečka)? Ďakujem.

Milý Roman,

Cilkanol je možné počas dojčenia užívať a popritom dojčiť bez obmedzení. Toto sa dá usúdiť na základe vlastností tohto lieku, ktoré vypovedajú o tom, či sa liek dostáva do materského mlieka alebo nie. 

Je pozoruhodné, že v tehotenstve, keď je bábätko v oveľa citlivejšom štádiu vývoja, je manželke užívanie tohto lieku umožnené, ale inú informáciu dostane o dojčení, hoci sa dieťa už nevyvíja spôsobom, akým sa to deje v tehotenstve a je už pomerne veľké. Tento paradox vypovedá veľa o tom, aká dôležitosť, respektívne malá dôležitosť sa pripisuje dojčeniu. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Cilkanol počas kojenia?