Dojčenie a libido

Katka    18.06.2017, 18:34

Chcela by som​ sa spýtať, či môže dojčenie ovplyvniť libido, mám na myslí negatívne... Skutočne po pôrode ani nie, že nechuť k sexu ale skôr ho nepotrebujem, nepovažujem za potrebný... čo samozrejme robí zle v našom manželstve. Neviem ako to manželovi vysvetliť a neviem ani čo s tým mám robiť. Sú nejaké dostupné prípravky na zvýšenie libida pre dojčiace matky? Od pôrodu je to už 8mesiacov. Ďakujem za radu.

Milá Katka,

situáciu, ktorú popisujete, zažíva mnoho matiek po pôrode. Nechuť na sex a absencia menštruačného cyklu (a tým pádom plodnosti) je normálnou a v podstate správnou reakciou vášho tela na situáciu, v ktorej vaše telo reaguje na to, že máte maličké bábätko, pre ktorého starostlivosť je dôležité, aby ste neboli skoro po pôrode znova tehotná. Dobrá správa je, že táto situácia sa pri veľkej väčšine žien medzi 14. – 17. mesiacom po pôrode začne meniť. Štatisticky totiž dojčiace ženy dostávajú prvú menštruáciu po pôrode medzi 14. – 17. mesiacom. A návrat menštruácie znamená návrat plodnosti – čo znamená, že telo matky začne prijímať možnosť mať ďalšie bábätko ako niečo, čo dokáže zvládnuť.

Návrat menštruačného cyklu zároveň väčšinou znamená automaticky aj návrat chuti na sexuálny život, súčasne mizne sucho v pošve a nedostatočné zvlhčenie, ktoré môže sťažovať pohlavný styk.

Toto obdobie môže trvať rôzne dlho; ale štatisticky, keďže už nejakú dobu pred tým, než sa vráti menštruácia, sa pošva začína viac zvlhčovať a obnovuje sa chuť na sexuálny život. Je možné, že s touto víziou dokážete túto situáciu spoločne s manželom prekonať a budete hrdí na to, že ste zvládli toto obdobie, v ktorom sa sformovala vaša nová rodina s bábätkom, na ktoré ste sa dlhú dobu tešili a ktoré je teraz súčasťou vášho spoločného života. Ak to medzičasom považujete za potrebné, z hľadiska dojčenia nie je problém používať lubrikačné gély.

Dajte tomu ešte čas, priemerne dostávajú dojčiace mamičky menštruáciu okolo 14. mesiaca po pôrode, takže zmena je na obzore. Medzitým skúste iné možnosti, ako situáciu zlepšiť:

  • poproste manžela, aby sa niekedy postaral o synčeka, aby ste mali hodinku len pre seba a svoje záľuby či odpočinok
  • zamerajte sa na svoj odpočinok a spánok
  • zvážte cvičenie a masáž
  • skúste byť spolu s manželom viac tvoriví a dopriať si veľa času, aby ste nachádzali nové riešenia
  • Chuť na sex sa u žien spája aj s únavou spojenou so starostlivosťou o dieťatko a s tým, že nemajú žiadny čas pre seba. Ak vám váš manžel pomôže naplniť tieto vaše potreby, môže to prispieť k zlepšeniu vášho sexuálneho života. 


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a libido