Kojení před celkovou anestezii dítěte

Kačka    27.06.2017, 11:13

Dobrý den, za týden jde dcera (23m) na magnetickou rezonanci v celkové anestezii. Přesto, že ji jsou téměř 2 roky, je kojená minimálně z 60ti procent. Hlavně večer, v noci a ráno...ale i v průběhu dne :) Chtěla bych se zeptat, jak dlouho před anestezii můžu dcerku ještě nakojit? Díky

Milá Kačko,

na túto tému dostanete rozporuplné informácie. Mnohé z nich pochádzajú buď z nepochopenia materského mlieka a jeho zloženia alebo z toho, že ak sa dozviete, že nemáte dojčiť od polnoci pred operáciou, tak sa predpokladá, že človek odvtedy spí, ale neuvažuje sa o tom, že dojčené dieťa sa v noci bude dojčiť a chce byť dojčené.

Materské mlieko sa z tohto hľadiska považuje za "čistú tekutinu", a preto je možné dojčiť do času 2 hodiny pred anestézou (hoci toto nie je niečo, čo vám musia uznať). Tie dve hodiny bezprostredne predchádzajúce anestéze skúste prežiť tak, že dieťatko zabavíte, pripravte si špeciálne na tento účel niečo, čo by ho zaujalo.

Po anestéze môžete dojčiť hneď, ako dieťatko bude mať chuť a vyjadrí záujem o dojčenie. Nemusí byť predtým schopné vypiť nič iné. Ak má záujem dojčiť a prisaje sa a bude piť, tak dokáže koordinovať všetko potrebné na to, aby aj piť mohlo.

Ak bude po anestéze odmietať iné jedlo, výhradne ho dojčite do času, kým o jedlo prejaví záujem. Jedlo mu nevnucujte, počkajte.

Dvojročné dieťa sa typicky dojčí tak, ako popisujete, toto je úplne v poriadku a normálne, takto sa deti môžu dojčiť. Dojčenie môže výrazne pomôcť, aby dieťa lepšie znášalo stres spojený s pobytom v nemocnici a novým prostredím a po operácii mu bude pomáhať zmierňovať prípadné pocity bolesti a nepohodlia. Dojčením môžete svojmu dieťaťu výrazne túto situáciu uľahčiť.

Ak používate nejaký nosič, vezmite si ho so sebou do nemocnice a ak chcete, spite spoločne s dieťatkom v posteli počas pobytu v nemocnici.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení před celkovou anestezii dítěte