Dieta sa nemoze prisat na zvacsenu bradavku po odsavani

Aneta    27.06.2017, 13:58

Dobry den, dcera sa narodila v 36 tyzdni, terazma 7 tyzdnov, prisala sa a bola plne dojcena. Zablokoval sa mi mliekovod a dostala som antibiotika Zinnat. Rozmasirovala a vsetko bolo dobre, ale zase sa zablokoval v tom istom prsniku vedlajsi. Rozmasirovala a odsala, vsetko je teraz v poriadku, ale tym, ze som par krat po sebe len odsavala (kvoli bolestivemu prosatiu) sa bradavka trvale zvacsila a dieta ju nevie uchopit a sat z nej. Pokracujem v odsavani a dokrmujem striekackou. Tak isto sa mi znizila tvorba mlieka a dokrmujem nutrilonom profutura v pripade potreby. Je mozne dostat bradavku do povodneho stavu? Rucne odstrekovanie nejde, bradavka aj okolie su zdurene a bolestive. Dakujem Aneta

Milá Aneta,

v tejto situácii vám odporúčame obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Je pravdepodobné, že vám pri preliečení bradavky poradkyňa odporučí postupovať podľa tohto materiálu:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

Spoločne s poradkyňou vám okrem toho odporúčame urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa vyprázdňuje prsník rovnomerne – ak bábätko nie je správne prisaté, jednou z možných komplikácií tohto stavu bývajú aj opakujúce sa zablokované mliekovody. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Spoločne s poradkyňou prejdete aj to, ako momentálne vyzerá prisávanie sa bábätka na prsník, ktorý teraz odmieta, aby ste udržali a zvýšili tvorbu mlieka v tomto prsníku a pokúsili sa prilákať bábätko k dojčeniu aj z tohto prsníka.

3) V tejto situácii je dôležité zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieta sa nemoze prisat na zvacsenu bradavku po odsavani