Strávení MM

Barbora    08.07.2017, 13:24

Dobrý den. Chci se zeptat zda může mít miminko měsíc a půl staré problém trávit MM. Malá se často kroutí a vyplazuje jazyk a ublinkavá. Má problém s kakáním. Částečně děláme bezplenkovou metodu. Lépe se jí kaká. Kroutí se i při kojení když jí to chytne. To mi pak pořád rve bradavky. Manžel je toho názoru že by bylo lepší umělé mléko že jí bto moje nedělá dobře. Já nejím nic co by jí mohlo dráždit a malá krásně přibírá. Jsem už trochu bezradná. Nechci ji dávat umělé mléko ani dudlík. Když ji nic netrápí pije krásně a ani nepláče.

Milá Barboro,

na to, aby sa vášmu bábätku pomohlo, sa dajú urobiť kroky a úpravy, ktoré by pomohli situáciu riešiť, avšak na to, aby bolo možné navrhnúť konkrétne riešenia, by bolo potrebné pozorovať bábätko pri dojčení a pozorovať jeho správanie, aby sa dalo odlíšiť, čo sa deje. Preto vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pri pozorovaní dojčenia spoločne s poradkyňou by bolo možné vidieť, či je toto správanie spojené so zmenou v pití na prsníku, alebo či môže súvisieť so spánkovými cyklami, prípadne s inými možnosťami.

Umelé mlieko sa často nesprávne považuje za riešenie rozličných situácií týkajúcich sa správania bábätka, jeho spánku alebo dojčenia, pričom však je možné takéto situácie riešiť aj pomocou iných stratégií, pričom sa dojčenie zachová, čo je dôležité, pretože nedojčenie a používanie umelého mlieka so sebou prinášajú viaceré riziká. Túto situáciu nespôsobuje zloženie materského mlieka, teda to, že dieťa pije materské mlieko. Umelé mlieko teda nie je riešením tejto situácie.

Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte pitie a správanie bábätka na prsníku. Mnohé bábätká sa takto správajú v súvislosti s potrebou zaspať a udržať sa v spánku a poradkyňa pri dojčení vám vysvetlí a ukáže, ako bábätko upokojiť, ako ho udržiavať v spánku.

Ak by situácia súvisela s dojčením, prešli by ste pravdepodobne s poradkyňou pri dojčení tieto kroky, ktoré vedú k zlepšeniu dojčenia:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Ak máte bolestivé bradavky, správne prisatie je kľúčové pre to, aby sa ďalej nepoškodzovali. Okrem toho je možné, že budete potrebovať účinnú liečbu bradaviek a poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Strávení MM