Odstavenie 14 mesacneho dietatka z dovodu krvacanie v tehotenstve.

Beata    12.08.2017, 23:10

Dobry den prajem, mam 14 mesacne dietatko, ktore dojcim asi 3x denne a v noci 1x, ked sa nad ranom prebudi. Cez den je to doobeda raz, potom pri poobednom zaspavani a nakoniec pri vecernom zaspavani. Rada by som este chvilu dojcila, ale otehotnela som, som v 7tt, a zacala som pred tyzdnom krvacat. Krvacanie pretrvava, je raz slabsie, raz trochu silnejsie, ale babo zije. Lekar mi predpisal Duphaston, a radil, aby som odstavila synceka, kedze to krvacanie moze byt z dojcenia. Prosim Vas o radu, akym sposobom taketo zabehane dojcenie co najrychlejsie ukoncit a ci v 14 mesiacoch este drobcek potrebuje UM? Dakujem za pomoc a ustretovost.

Milá Beata,

nie je pravdepodobné, že krvácanie v tehotenstve je spôsobené dojčením, špinenie majú aj mnohé iné matky, ktoré nedojčia, a niekedy nie je jednoduché príčinu špinenia identifikovať. Z hľadiska prevencie pokrývate najčastejší dôvod špinenia – zníženú hladinu progesterónu tým, že užívate Duphaston.

Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. La Leche League pracovala za desaťročia s takým množstvom tehotných dojčiacich matiek, že ak by dojčenie malo na tehotenstvo vplyv, bolo by sa to prejavilo.

Pri fyziologickom tehotenstve je zrejmé a dokázané, že dojčenie nepredstavuje žiadne riziko pre nenarodené bábätko. Pri patologickom priebehu tehotenstva neexistuje dostatok dôkazov, ako pokračovať, toto nie je dostatočne preskúmaná téma a preto sa musíte rozhodnúť vy sama. Na druhej strane to nie je dôvod pre preventívne odstavovanie, pretože rovnako nie je dokázané, že by dojčenie spôsobovalo komplikácie v tehotenstve. Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Kontrakcie maternice počas dojčenia sú normálne a nespôsobujú predčasný pôrod – nakoniec, kontrakcie maternice spôsobuje aj pohlavný styk, ktorého sa väčšina párov počas tehotenstva nevzdáva. Je pravdou, že (bez ohľadu na dojčenie) sa určité percento všetkých tehotenstiev končí potratom. Vtedy je samozrejme ľudské hľadať dôvody a ak matka dojčila, je jednoduché ako príčinu označiť dojčenie, hoci za iných okolností by sme len skonštatovali, že dôvod nepoznáme. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva.

Tehotenské hormóny sa v malých množstvách nachádzajú aj v materskom mlieku, ale dojčenému dieťaťu nijako neškodia. V materskom mlieku sa hormóny nachádzajú aj bez toho, aby matka bola tehotná. Treba pamätať na to, že bábätko v maternici je vystavené týmto hormónom v ďaleko väčšej miere ako dojčiace sa dieťa. Aj liek Duphaston alebo Utrogestan (či iný liek s obsahom hormónu progesterónu), ktorý sa často matkám dáva na udržanie tehotenstva, je kompatibilný s dojčením.
Tehotenské hormóny sa v malých množstvách nachádzajú aj v materskom mlieku, ale dojčenému dieťaťu nijako neškodia. V materskom mlieku sa hormóny nachádzajú aj bez toho, aby matka bola tehotná. Treba pamätať na to, že bábätko v maternici je vystavené týmto hormónom v ďaleko väčšej miere ako dojčiace sa dieťa. Aj liek Duphaston alebo Utrogestan (či iný liek s obsahom hormónu progesterónu), ktorý sa často matkám dáva na udržanie tehotenstva, je kompatibilný s dojčením.

14-mesačné dieťa by nemalo dostávať umelé mlieko ani v prípade, ak by už vôbec nebolo dojčené. Svetová zdravotnícka organizácia považuje podávanie umelého mlieka v množstvách, ktorými by sa nahrádzalo materské mlieko, od šiesteho mesiaca za "zbytočné" a "škodlivé", prečítajte si viac v ich oficiálnom stanovisku:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odstavenie 14 mesacneho dietatka z dovodu krvacanie v tehotenstve.