Malo mlieka? Dieta na UM

Katarina    17.07.2017, 09:25

Dobry den, neviem ci mam malo mlieka (geneticky- i moja mama mala), alebo nie som v dojceni vytrvala. Po porode sa mi taxko rozbiehalo mlieko, mala sm iba kolostrum par kvapiek aj ked som dieta prikladala 2 dni, skusala som to sj s klobucikom, nakoniec som musela v porodnici pristupit k dokrmovaniu, az sme na nom skoncili. Stale som vsak skusala klobucik, dieta vsak nemalo vydrz a mlieko iba trosku klapkalo. Teraz mame 1 mesiac, davam UM, snazim sa vsak stale rozbiehat prsniky cez odsavacku, ale neodsajem viac ako 2 cajove lyzicky z oboch prsnikov - kazde odstrekujem 10-15 minut. Dieta sa nechce uz ani prisat. Je nadej mlieko este rozbehnut a dieta naucit sat? Alebo mam naozaj problem s nedostatkom mlieka? Vdaka.

Milá Michaela,

je možné, že sa situácia so znížením tvorby mlieka týka vás, a týkala sa aj vašej mamy, ale skôr než genetické príčiny, je pravdepodobnejšie, že ste obe nedostali možnosť správneho začiatku dojčenia a podpory a pomoci, keď ste ju potrebovali. 98 % matiek je pred pôrodom rozhodnutých, že bude dojčiť a 92 % z nich zažije problémy s dojčením už v prvom týždni po pôrode. Skôr než genetické príčiny sa v skutočnosti pravdepodobne stalo niekoľko vecí typických v takejto situácii:

  1. matky zažijú rôzne zásahy pri pôrode, ktoré negatívne ovplyvnia aj dojčenie
  2. bábätko nemá možnosť stráviť prvé dve hodiny v neprerušovanom kontakte koža na kožu s matkou
  3. matka nedostane informácie o tom, ako vyzerá správna poloha a prisatie bábätka a ako vyzerá pitie
  4. matku v nemocnici nepodporujú v kontakte koža na kožu so svojim bábätkom a tak bábätko trávi veľa času v zavinovačke, často dostáva navyše cumlík, fľašu a matkám sa bezdôvodne odporučia klobúčiky
  5. problémy s dojčením sa v nemocnici neriešia, naopak zhoršujú sa dokrmovaním umelou výživou
  6. kombinácia všetkých spomínaných bodov alebo iných faktorov (ako napríklad separácie matky a dieťaťa, príliš naliatych prsníkov, prirastenej uzdičky pod jazykom,  apod.)

Je možné pokúsiť sa urobiť kroky, ktoré by mohli bábätku pomôcť vrátiť sa k dojčeniu a stojí za to sa o to aspoň pokúsiť - poznáme bábätká, ktoré sa prisali aj v neskoršom veku. Výrazne vám môže pomôcť osobná pomoc poradkyne pri dojčení. Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo vašej situácii je možné pracovať na dvoch oblastiach:

1. prisatie bábätka k prsníku

2. tvorba materského mlieka, ktoré by bábätko mohlo piť

Do zvýšenia tvorby materského mlieka sa určite oplatí investovať. Každá kvapka materského mlieka je pre bábätko kľúčová pre to, aby sa jeho vývin približoval normálnemu správnemu rastu a vývinu. Iba vaše materské mlieko je "šité priamo na mieru" vášho konkrétneho bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. V materskom mlieku sa nachádzajú stovky látok, ktoré sa nenachádzajú nikde inde a prispievajú k rozvoju mozgu, reči, zdraviu a správnemu fungovaniu celého tela. O vitamínoch, mineráloch a mnohých iných jedinečných látkach ani nehovoriac. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunitu a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. To, že sa mení jeho vzhľad, je normálne a neznamená to, že bábätko menej zasýti. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé.

Výdatná tvorba mlieka je práve ten krok, ktorý dokáže bábätku pomôcť zvýšiť ochotu skúsiť sa prisať k prsníku. S oboma oblasťami - aj so zvýšením tvorby mlieka, aj s pokusmi o prisatie bábätka, by vám mala pomôcť poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte. Spolu s poradkyňou potom potrebujete urobiť tieto tri dôležité kroky:

a) Zvýšiť tvorbu mlieka.
b) Prestať používať fľašku. Začnite svoje bábätko kŕmiť iným spôsobom ako fľaškou.
c) Naučiť sa, ako je možné bábätko znovu prisať na prsník a pomôcť mu postupne vnímať prsník príjemne.

V rámci toho spoločne s poradkyňou urobíte toto:
1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, pretože tá môže sťažovať prisávanie bábätka k prsníku.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nosenie vám určite v tejto situácii dokáže pomôcť, takže v ňom určite pokračujte. Môžete skúsiť doma nosiť bábätko aj v kontakte koža na kožu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Malo mlieka? Dieta na UM