Príliš časté dojčenie

Veronika    18.07.2017, 17:52

Dobrý deň, mám 3týždňového chlapčeka ktorý je plne dojčený a prospieva - vyše 200g týždenne, čo je podľa pediatričky viac než bežná norma. Moja otázka sa týka frekvencie dojčenia. V pôrodnici sa malý budil po cca 3hodinách (nemal novorodeneckú žltačku) ale po príchode domov sa táto frekvencia veľmi skrátila. Cez deň dojčím prakticky každú hodinu (podľa môjho názoru malý saje dobre) cca 20min s tým, že vo výsledku buď zaspí s plnými ústami mlieka alebo sa kojenie končí hysterickým plačom, ale prisanie k prsu už odmieta. V noci sa budí v rozmedzí medzi 1 a 2 hodinami. To, že sa v noci nevyspíme my dospelí asi ani ani nemusím hovoriť, ale malý je posledných pár dní veľmi nepokojný a často plače - upokojí ho až priloženie k prsu. Vysvetlenie pediatričky je, že ho kojím až príliš často a teda sa prejedá = bolí ho bruško. Mám predĺžiť dobu medzi jednotlivými kojeniami ale bohužiaľ netuším ako to urobiť keď mi v náručí hystericky plače dieťa a dožaduje sa. Vopred ďakujem za Váš názor a radu ako postupovať.

Milá Veronika,

dojčené bábätká sa môžu a často sa skutočne aj dojčia „často“, čo môže znamenať taký vzorec dojčenia, aký ste popísali vy a pokojne sa môže dojčiť aj častejšie. Dojčenie nijako neobmedzujte. Pokračujte v plnom dojčení na požiadanie kedykoľvek a nemusíte sledovať počet dojčení. Časté dojčenie nespôsobuje bolesti bruška. Nie je vhodné ho menej často dojčiť ani nahradiť materské mlieko vodou. Naopak, takýto postup môže viesť k problémom s dojčením. Voda nezabezpečuje pre bábätko v tomto veku dostatočnú výživu. Bábätko treba naďalej dojčiť presne tak ako doposiaľ, kedykoľvek, pri akomkoľvek plači a dojčenie neobmedzovať, nenaťahovať intervaly medzi dojčeniami, neskracovať dĺžku dojčenia, nesnažiť sa, aby bábätko prespalo noc. Dojčenie na požiadanie je dôležitou podmienkou pre úspešnosť dojčenia z dlhodobého hľadiska práve preto, že dojčenie nie je len o kŕmení. Aj ostatné potreby dieťaťa sú regulérne potreby, ktoré dojčenie môže pomôcť uspokojiť a ktoré je dôležité napĺňať.

Ak výlučne dojčené bábätko rýchlo priberá, je to normálne a dobré. Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, tak potom je ich priberanie vždy v poriadku a nie je dôvod hovoriť o tom, že priberajú nadmerne.

Vaše bábätko nepriberá viac, než je bežná norma. Neexistuje totiž nič také, ako „bežná norma“, priberanie sa nemá hodnotiť podľa „priemerného prírastku“. „Priemerný prírastok“ získame, ak spočítame koľko priberajú všetky bábätká z určitej vzorky detí. Ale to neznamená, že všetky deti majú priberať „priemerne“. Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl a niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Napr. v treťom týždni bábätko môže na 3. percentile pribrať 200 g za posledný týždeň. A bábätko na 97. percentile by malo pribrať za týždeň 400 gramov. Inými slovami, bábätko na 97. percentile by pri hmotnostnom prírastku 200 g bolo podvyživené a potrebovalo by získavať omnoho viac materského mlieka, aby mohlo priberať podstatne viac. Vaše bábätko nepribralo veľa. A jeho pitie materského mlieka nie je dôvod pre správanie, ktoré popisujete.

Mnohé odporúčania, ktoré budete počúvať o dojčení, vychádzajú v skutočnosti z mentality kŕmenia umelou výživou fľašou. Dojčenie však nie je len pitie mlieka. Dojčenie nemá prebiehať podľa určitej schémy. Snaha nastaviť dojčenie podľa hodiniek bola jednou z príčin, prečo predchádzajúca generácia takmer vôbec nebola dojčená. Dojčenie bábätku reguluje viaceré telesné funkcie, ktoré si zatiaľ nevie spoľahlivo regulovať samo. Dojčenie pomáha bábätku regulovať srdcovú činnosť, dýchanie, telesnú teplotu, spánkové cykly a príjem potravy, znižovať hladinu stresových hormónov, znižovať prežívanie bolesti, bábätko má stráviť veľa času na prsníku aj preto, že pri satí na prsníku (či už s pitím mlieka alebo bez pitia) sa správnym spôsobom rozvíja mozog a na to, aby sa prepojili všetky mozgové obvody tak, ako majú, potrebuje bábätko stráviť v prvých mesiacoch života veľmi veľa času dojčením. Preto neplatí, že by ste mali dojčiť bábätko najskôr po nejakom konkrétnom čase. Toto odporúčanie nie je možné zlúčiť s úspešným a dlhodobým dojčením. Toto odporúčanie v skutočnosti vychádza z predstavy, že dojčenie je to isté, čo kŕmenie umelým mliekom. A to tak nie je. Bábätko sa môže chcieť dojčiť preto, že mu je zima. Alebo preto, že potrebuje zaspať. Či udržať sa v spánku. Aj preto mnohé zo správania bábätiek, čo sa vyhodnotí nesprávne ako „kolika“, najmä nespokojnosť večer, ktorá vyzerá ako bolesť bruška, zaplynenie a podobne, v skutočnosti nesúvisí s bruškom, ale s dojčením a so spánkom. Prečítajte si preto tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Vo vašej situácii je dôležitá jedna kľúčová otázka – získava alebo nezískava bábätko pri dojčení dostatok mlieka? Existuje jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ale ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Toto vyhodnotíte spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne a následne sú možné dve možnosti:

1. vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a všetko je v poriadku

V takom prípade budete schopná toto ďalej sledovať aj sama, poradkyňa vás naučí ako rozlíšiť pitie a ako posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Vaše pozorovanie dostatočného pitia pri dojčení a pokojného správania bábätka pri dojčení by následne malo potvrdiť aj dostatočné vylučovanie stolice (do približne tretieho týždňa po pôrode by bábätko malo mať 3-4 veľké stolice denne), vylučovanie číreho alebo žltkastého moču a priberanie.

Aj v takom prípade môže byť normálne, že bábätko potrebuje byť na prsníku často alebo dlho (aj hodinu, pokojne aj dlhšie). To, že bábätko chce byť na prsníku takmer neustále, je súčasťou dojčiaceho správania mnohých detí. Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a pod. To, že dieťatku ponúknete prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia budete využívať, čo je správne. Dojčenie vám tak bude pomáhať v situáciách, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, túto schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo dieťatko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz ich prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin v čase, keď to je pre bábätko nesmierne dôležité. Dojčenie mu dá základ na to, aby neskôr v živote mohlo byť nezávislé a samostatné, lebo sa bude mať o čo emocionálne oprieť. Budú to tie krásne chvíle, ktoré strávilo pri dojčení a ktoré mu dali nesmierne množstvo lásky a porozumenia pre jeho ťažkosti.

Častým dôvodom, pre ktorý sa bábätko chce dojčiť je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Zaspávať na prsníku je pre bábätká úplne normálne, je to jedna z funkcií dojčenia. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Navyše, bábätko, ktoré položíte do postieľky, sa pravdepodobne skoro zobudí – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým mamičkám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu. Významne vám môže pomôcť používanie detského nosiča, a praktizovať intenzívny kontakt koža na kožu - pozrite si fotky toho, ako to urobiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojcenia/

Správne používanie detského nosiča môže výrazne pomôcť mamičke, aby sa necítila obmedzovaná prirodzenou potrebou dieťaťa byť na prsníku. Do šatky sa dieťa môže uviazať v polohe na dojčenie tak, aby mamička mala obe ruky voľné a dieťa nebolo treba pridržiavať. To matke umožňuje, aby počas dojčenia mohla vykonávať aktivity, ktoré ju bavia alebo ktoré potrebuje vykonať. Dieťa môže v nosiči spať, dojčiť sa, či z neho vnímať okolie a nosenie spolu s dojčením tak dokáže matke zjednodušiť život. Nosenie je dokonca pre vaše dieťa dôležité, pretože prispieva k jeho rozvoju, je to potreba, s ktorou sa rodí a ktorá prirodzene odznie, keď sa naplní, keď je dieťa dostatočne nosené. Nemusíte sa teda obávať, že by bolo rozmaznané alebo že by si na nosenie zvyklo, pretože každé dieťa bude prirodzene chcieť chodiť a samo skúmať svet. Ak si vyberiete správny nosič a naučíte sa ho dobre používať, hmotnosť dieťaťa sa rozloží lepšie, než keď ho držíte na rukách. Správne nosenie nie je teda pre chrbticu problém. Pozrite si napr. túto fotoknihu, ktorá ukazuje, ako sa dá zvládnuť časté dojčenie a starostlivosť o dve deti:

Aj s deťmi sa to dá
Aj s deťmi sa to dá 2

2. vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka

V takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Príliš časté dojčenie