Grckanie krvi a nasledne kojenie

Zuzana    27.07.2017, 10:30

Dobry den, moja dcerka ma 6 dni, kojime sa, ale dnes pri kojeni som.si.vsimla, ze jej z.kutika ust ide krv, aj prisavanie na.ten prsnik bolo bolestive, tak.som ju dala na druhy prsnik, nakojila sa. Kontrolovala som si po kojeni bradavky a vsimla som si ze su poskodene ale po stlaceni rukami mi krv nesla, je mozne ze ona tak vela tej.krvi vytiahla, ze o hodinku pri prebalovani zacala krv zvracat, aj spolu s nestravenym mlieckom. Je mozne, ze si pri dojceni vytiahla tolko krvi ? Moze sa jej nieco stat ? Bradavky mam poskodene, vycucane z tolkeho prikladania, ale az teraz som si vsimla,ze tam mam male ranky, ako ich liecit ? Kedze sme sa vylakali dali sme.jej umele mlieko, ako zachranit kojenie, aby nepapala krv ale mliecko ? Dakujem za odpoved.

Milá Zuzana,

ak máte poškodené bradavky, vysoko pravdepodobne je zdrojom krvi práve toto poškodenie. Krvi nemusí byť ani tak veľa, ako sa zdá, treba si uvedomiť, že zafarbí aj zvyšok mlieka, ktorý bábätko vypilo a môže sa jej zdať byť omnoho viac. Rovnako môžete očakávať, že ak bábätko pije mlieko s určitým množstvom krvi, môže mať v stolici čierne kúsky alebo stopy po strávenej krvi. Samotná krv v mlieku bábätku nevadí, môžete pokračovať v dojčení. Toto nie je dôvod na podávanie umelého mlieka, umelé mlieko prináša pre bábätko v tejto situácii zbytočné riziko. Je však potrebné odstrániť príčinu krvácania a poškodenia bradaviek. Potrebujete čo najskôr odbornú pomoc poradkyne pri dojčení, pretože kľúčom k vyriešeniu tejto situácie je úprava polohy a prisatia, ktorá dokáže urobiť veľmi veľa:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bolesti a rany na bradavkách, ktoré popisujete nie sú normálnou súčasťou dojčenia a treba ich rýchlo riešiť. Časť zlepšenia spočíva v správnej polohe a správnom prisávaní bábätka. A poloha a prisávanie sa najlepšie zlepšujú v priamom kontakte, pretože môže ísť o drobné nepostihnuteľné detaily, ktorú môžu znamenať veľmi veľa. Jednou z ďalších príčin bolestivých bradaviek môže byť prirastená uzdička po jazykom bábätka - toto treba skontrolovať niekým skúseným (napríklad laktačnou poradkyňou), kto toto dokáže diagnostikovať.
Ako postupovať?
1) Dojčite bábätko aj na naďalej. Ak by ste ho prestali dojčiť, tak by sa v konečnom dôsledku mohla celá situácia zhoršiť, nie zlepšiť. Podanie umelého mlieka fľašou dokáže celú situáciu výrazne zhoršiť. Rovnako sa vyhnite použitiu cumlíka pre upokojenie bábätka, aby ste ešte viac nezhoršovali prisatie bábätka k prsníku.
2) Bolesti a ragádam treba pomôcť popritom, ako ďalej dojčíte.
3) Nechávajte prsníky čo najviac na vzduchu.
4) Potrebujete zabezpečiť maximálne dobré prisatie, toto odstrániť veľkú časť bolesti.
5) Ak by ste prechodne - do doby, kým sa stretneme s laktačnou poradkyňou - potrebovali riešiť bolesť, aby ste dokázali ďalej dojčiť, môžete užiť napríklad ibuprofen v dávke bežnej pre dospelého človeka, aj opakovane počas celého dňa.
6) Tieto opatrenia by mali pomôcť tomu, aby ste vládali pokračovať v dojčení, kým sa stretnete s poradkyňou a situácia sa začne zlepšovať. Niekedy v tejto situácii matky zvažujú odsávanie. Namiesto odsávania vám odporúčame čo najskôr sa stretnúť s poradkyňou, aby ste mohli znova dojčiť. Odsávanie v tejto situácii môže situáciu zhoršovať, navyše, ak by ste odsaté mlieko podávali bábätku fľašou, po návrate k dojčeniu môže poškodiť bradavky ešte výraznejšie. Nemá zmysel prerušovať dojčenie.

Potrebujete radikálne začať liečiť bradavky:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Okrem toho potrebujete spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Grckanie krvi a nasledne kojenie