Dojcenie a slabe priberanie

Martina H.    27.07.2017, 11:13

Dobry den, mam 7,5 tyzdnovu dcerku, porodna hmotnost 2900g, schudla na 2560 a odchadzali sme s 2640, na kontrole u pediatricky sme v 5.tyzdni mali 3460. Teraz v 7,5 tyzdni mame 3790. Dcerku vylucne dojcim, dojcila som kazde dojcenie z jedneho prsnika, ale teraz pod stresom pomaleho priberania som zacala vyuzivat oba prsniky pocas jedneho dojcenia (jeden vyprazdnim a idem na druhy). Mlieka sa zda ze mam dost (vzdy ked stlacim prsnik, ked dcerka na prsniku zaspava,tak zacne sat). Dcerka casto pije cca 10-15 minut, ale niekedy aj takmer 30. Prikladam ju na poziadanie- v noci ju na jedno dojcenie budim ( vie spat aj viac ako 5h a obavala som sa, ze by som pre vynechanie nocneho dojcenia mohla prist o mlieko). Cez den si pyta jest v 1,5-3h odstupoch, v noci ma jeden dlhy spanok a potom ma odstupy rovnake cca 1,5-3h. Cika takmer po kazdom dojceni, cize cca 8 krat za den a stolicu ma cca 2-3 krat za den. Niekedy sa na prsniku "jeduje" a strajkuje,ale vacsinou papa velmi pekne. Jeden prsnik je bolestivejsi a pri prisati na jeden vzdy citim aj druhy a zacne mi z neho kvapkat mlieko. Nemam dojem, ze by sme mali problem s dojcenim, ale bojim sa, ze pri takom pomalom priberani ma bude pediatricka nutit na UM. Ja by som velmi rada kojila dcerku aspon rok a absolutne odmietam UM. Ako lekarke vyargumentujem, ze je vsetko v poriadku (teda, ak aj vy zhodnotite, ze je) a UM nie je potrebne? Najblizsia poradna je 16.8 a dcerka by vtedy mala mat 4200g, ale obavam sa, ze tuto metu dosiahneme tazko. Dakujem vopred za pomoc a prajem prijemny den!

Milá Martina H.,

vo vašej situácii je potrebné urobiť viaceré kroky pre zlepšenie dojčenia. Je možné, že vaše bábätko momentálne potrebuje zvýšiť príjem mlieka, ale je tiež dôležité vedieť, že takáto situácia sa môže dať riešiť aj bez umelého mlieka a že dokrmovanie umelým mliekom by malo byť až úplne poslednou možnosťou po tom, čo sa vyčerpali všetky ostatné možnosti pre zvýšenie príjmu materského mlieka.

V tejto situácii vám odporúčame obrátiť sa osobne na poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky, čo je základná kameň prevencie bolesti pri dojčení. Ak by to bolo potrebné, poradkyňa s vami prejde, aké máte možnosti na preliečenie bradaviek. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a slabe priberanie