Bolesť

Jana    02.08.2017, 12:47

Dobrý deň objavila sa mi bolesť pravého prsníka na bradavkách nemám žiadne badateľné trhlinky. Nenahmatalabsom žiadne hrcky. Teplotu nemam. Boli akokoľvek dotyk hlavne na boku a zo spodu cítim ako keby mi opuchali uzliny v oblasti hrdla mávam to bežné keď som chorá Chcem sa opýtať čo môže spôsobovať bolesť a na akého dr sa obrátiť vseobec či gyn Je potrebné odsávanie kedy je potrebné odsávanie dakujem

Milá Jana,

vašu situáciu nie je možné riešiť prostredníctvom internetu, pretože problémy s prsníkmi a bradavkami nie je možné diagnostikovať na diaľku. Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Je pravdepodobné, že situácia, ktorú pozorujete, je začínajúcim zablokovaným mliekovodom, ale toto nie je možné odlíšiť bez osobného stretnutia, rovnako dobre môže ísť o bolesť prsníka, ktorá je bolesťou bradaviek prenášanou do prsníka a toto je možné, aj keď nemáte žiadne viditeľné poškodenie bradaviek. Prečítajte si tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Navyše, ak by vaša situácia znamenala zablokovaný mliekovod, potrebujete osobné stretnutie s poradkyňou pri dojčení, s ktorou by ste prešli možné faktory, pre ktoré sa prsník pri dojčení nevyprázdňuje rovnomerne. Pre odstránenie týchto príčin by bolo dobré spoločne s poradkyňou prejsť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

A okrem toho spoločne s poradkyňou prejdete možnosti cielenej a intenzívnej liečby bradaviek:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok