Odmítání prsu

Markéta    02.08.2017, 21:10

Dobrý den, dceri budou za týden 3 měsíce. Je plně kojena.zatim.pred 4 dny začla odmítat prso.napije se pouze ve spánku,polospanku.za 9 dní přibrala pouze 130 g.technika kojení je dobrá podle laktační poradkyně.zkousim už vše,ale bez úspěchu.dudlik nemá.ale cuca si palec.drive nedokázala usnout bez prsa,teď nedokáže usnout s prsem,jen s palcem a sama.uz jsem opravdu zoufalá a nevím co dělat.mam ještě syna a proto nemohu stále jen číhat,kdy se vzbudí a kdy usne.i tak v to polospanku toho nevypije příliš,prirustek je nízký.Opravdu nerozumím,co se stalo.Muze to být počasím?máme tady přes 30 stupnu.moc děkuji za vaši odpověď.

Milá Markéto,

táto situácia nesúvisí s počasím. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí vysoko pravdepodobne s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Mnohé z týchto detí si okrem nespokojného správania pri dojčení začnú cmúľať palček alebo pästičku. Ak nie je tok mlieka dostatočný a bábätko nepije dostatočne, mnohé bábätká si nahrádzajú satie na prsníku satím pästičky alebo palčeka. Je pre ne typické, že sa odťahujú pri dojčení, a následne si dajú do pusinky pästičku.

Z vášho popisu nie je zrejmé, či ste v kontakte s poradkyňou pri dojčení s platným certifikátom o. z. MAMILA. V situácii, ktorú popisujete, totiž najmä v Českej republike existuje viacero prístupov, ako toto riešiť. Náš pohľad vychádza z dlhoročných skúseností na klinike dojčenia v Kanade, z postupov dr. Jacka Newmana, ktorý ako jediný na svete vypracoval skutočne efektívne postupy pre riešenie problémov s dojčením. Preto, ak ste doteraz neboli v kontakte s poradkyňou z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

je možné, že sa nevyčerpali všetky možnosti, ako túto situáciu riešiť. S našou poradkyňou by ste mali prejsť možné príčiny poklesu tvorby mlieka: Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Toto nemusí byť jednoduché, ak sa staráte aj o ďalšie dieťatko, ale pokúste sa požiadať o pomoc príbuzných alebo priateľov, momentálne je tento krok kľúčový. Poradkyňa pri dojčení by vám tiež mohla ukázať, ako používať detský nosič alebo šatku, v ktorej by ste mohli bábätko nosiť a ponúkať mu prsník hneď ako sa precitá aj popri starostlivosti o staršie dieťa. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmítání prsu