Laktačná kríza alebo si to len nahováram?

Natalia    15.08.2017, 15:17

Dobry den, dcerka ma teraz 7 tyzdnov a neviem ci mi neodchadza mlieko. Doposial som mala prsia cely cas uplne naliate, tvrde a zrazu nic, poslednych par dni vzdy vecer ked si prilozim malu tak mliecko pod tlakom vystrekne, ako aj zvyklo a potom mala spusti strasny krik a plac a odmieta co i len cucnut. potom zaspi, ja medzitym skusam odsat nieco do flasky a vzdy vytiahnem tak max 40ml z oboch prs. zacala som brat senovku a benedikt, neustale pijem caje, jem od nutrilonu tycinky na podporu dojcenia, aj strava je plne prisposobena dojceniu. vcera sa mi stalo, ze som zasa malo odsala, uplne som vytlacila prsia. za pol hodinu som prilozila malu a normalne sa najedla, dokonca vytekalo mliecko. nemam uz sice tak plne a tvrde prsia, ale asi miecko tam bude, aj teraz mi normalne papa. nechcem prejst na umele. kym nechudne tak to chcem nejak zvladnut. predtym ako sa mi toto stalo som cistila odsavacku, mam rucnu, komplet som ju rozobrala. rozmyslam ci chyba odsavania nemoze byt aj v tom. len nechapem preco sa zrazu akoby znizila tvorba mlieka. Doplnam ze dcerka je od prveho dna plne na materskom mliecku, nebola dokrmovana. Bradavky bolestive nie su a nemame problem ani s prisatim sa. Dakujem za odpoved.

Milá Natália,

situáciu, ktorú popisujete, nie je možné posúdiť bez osobného pozorovania dojčenia. Odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Odsávanie nemá dostatočnú výpovednú hodnotu o tom, čo sa deje s dojčením a tvorbou mlieka. Správne prisaté bábätko dokáže získať omnoho viac mlieka než odsávačka. Odsávačkou nezistíte, koľko mlieka by vypilo bábätko, ani vám množstvo odsatého mlieka nedá vysvetlenie pre správanie bábätka. Ak navyše odsaté mlieko potom podáte bábätku fľašou, môže to zhoršovať prisatie bábätka a jeho schopnosť získať mlieko z prsníka. Omnoho väčšiu výpovednú hodnotu má sledovanie pitia a správanie bábätka s ohľadom na to, ako pije na prsníku. Preto vám odporúčame stretnutie s poradkyňou. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto bude kľúčové pre to, aby ste vedeli, ako ďalej postupovať a čo správanie bábätka znamená.

Samotný fakt, že ste začali pociťovať mäkké prsníky, totiž nemusí znamenať, že sa deje niečo s tvorbou mlieka. Ak  popri tom bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav.

Na druhej strane popisujete, že vaše bábätko nie je spokojné na prsníku, naopak hnevá sa a občas sa odmieta prisať. Jeho správanie, tak ako ho popisujete, sa podobá tomu, čo popisujú mamičky v úvode tohto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Zvlášť, ak ide o plač, ktorý sa vyskytuje počas dojčenia, ak bábätko typicky po chvíli dojčenia sa začne na prsníku krútiť, naťahuje bradavku, prisáva sa, odsáva, plače a úplne sa odmieta prisať – takéto správanie býva najčastejšie reakciou na znížený tok mlieka a pokles tvorby mlieka a býva typické, že takéto správanie bábätka sa začína okolo 2 mesiaca života a najskôr býva viditeľné najmä večer, kedy je už bábätko predráždené a unavené. Z vašej otázky sa zdá, že bábätko dokrmujete fľašou, ktorá sama o sebe dokáže znižovať tvorbu mlieka.

Prečítajte si v tomto zozname ďalšie možné príčiny a pokúste sa odstrániť to, čo by sedelo na vašu situáciu a mohlo by byť príčinou zníženia tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

V prípade, že vaše bábätko skutočne začalo negatívne reagovať na zníženie toku mlieka, spoločne s poradkyňou budete postupovať podľa tohto materiálu:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Spoločne s poradkyňou by ste mali urobiť aj tieto kroky pre zlepšenie dojčenia:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka, aby bolo spokojné na prsníku a aby ste nepotrebovali dokrmovať fľašou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Navyše, ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Pre zvýšenie tvorby mlieka vám nepomôžu výživné tyčinky. Firma, ktorá ich vyrába, zarába na nedojčení, nezáleží im na tom, či dojčíte. Tieto tyčinky nemajú akým mechanizmom zvýšiť tvorbu mlieka a ani to nerobia. Ich predaj súvisí len so šikovným marketingom týchto produktov.

Z hľadiska dojčenia nemusíte robiť žiadne úpravy vo svojom stravovaní. Vaša strava neovplyvňuje množstvo mlieka, ani jeho zloženie sa významne nemení vzhľadom na váš jedálniček. Pokojne jedzte to, na čo ste zvyknutá a čo vám nerobí problémy. Prečítajte si k stravovaniu dojčiacej matky tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/strava/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Laktačná kríza alebo si to len nahováram?