Štrajk, kvalita prisatia, ďalšie tehotenstvo

Stanka    25.08.2017, 15:38

Dobrý deň, na začiatok by som chcela poďakovať za Vašu činnosť, ktorú som s radosťou podporila aj finančne, a ktorá mi poskytuje podporu v rôznych otázkach ohľadom dojčenia už od narodenia môjho syna. Škoda len, že som o Vás nevedela pred pôrodom - bola som odhodlaná dojčiť a dojčiť na požiadanie, ale bola som si trochu neistá v tom, čo presne to znamená. Tj. trochu ma zneisťovali "zaručené" vyčítavé rady, keď som synovi ponúkala prsník pri každej známke nespokojnosti. Každopádne sme sa nenechali odradiť a Vaše články a poradňa mi dodali potrebnú istotu. Napriek tomu nás ale postihla znížená tvorba mlieka a s tým súvisiaca nespokojnosť syna pri dojčení. Prvé tri mesiace bol synček pricucnutý takmer stále, pri zaspávaní, počas spánku, ... skutočne často. Kvôli tomuto a aj preto, že veľmi dobre priberal (viac ako 300g za týždeň; pri odchode z pôrodnice 3580g, v 2M-6360g a teraz v 3,5M sa blížime k 8kg) som nijak zvlášť nesledovala kedy presne pije, a kedy len saje. Snažila som sa mu umožniť "pobyt" na prsníku v takej miere, ako si len želal. Avšak v posledných dňoch začal prejavovať aktívnejší záujem o svet okolo seba a jeho pobyt na prsníku sa v dôsledku toho skrátil. Zatiaľ čo dovtedy si cucol vtedy, keď potreboval, potom mal na to zrejme menej príležitostí. Napriek tomu nebol nespokojný a práve preto som nezbystrila a nevenovala dostatočnú pozornosť tomu, koľko a ako často skutočne pije. Zrejme kvôli tomu nastala znížená tvorba mlieka, ktorá vyústila v synovu nespokojnosť pri pití a zvýšená plačlivosť počas dňa. Preštudovala som si Vaše články a odporúčania pre štrajk a zaviedla opatrenia - stláčanie prsníka, výmena prsníkov počas dojčenia, časté ponúkanie prsníka, čaj zo senovky gréckej... A tak sa teraz snažím do syna "naliať" toľko mlieka, koľko je možné. Samozrejme so zdravým rozumom, nie proti jeho vôli a nie za každú cenu. 1. Chcem sa však opýtať, či je možné to takýmto prístupom prehnať na opačnú stranu. Či ho môžem takpovediac prekrmovať. Na svoj vek je skutočne ťažký a manipulácia s ním dáva zabrať. Na prsníku je rád (ak sa zrovna nehnevá na nedostatočný tok), tak sa ho tam snažím držať aj keď nepije a neprotestuje - v domnení, že aj toto podporí mliekotvorbu. Tiež sa chcem opýtať, či sa dá povedať, čo je taká rozumná doba pitia a približný interval kŕmenia. Rozumiem, že to závisí od toho či dieťa skutočne pije a aj od samotného dieťaťa, ale potrebujem si to pre seba nejako vyhodnotiť - ak dieťa skutočne pije, za aký čas sa môže nasýtiť? Ako dlho pri kŕmení sa mám snažiť striedať a stlačat prsníky? Dočítala som sa, že kým saje, lenže syn niekedy sať prestane, a ak po chvíli striedania strán a stláčania nezačne znovu piť a púšťa bradavku, už ho do toho nenútim (a trvá to len 5-10 minút). Napriek tomu si potom ešte niekedy cmúla pästičku. Neviem rozlíšiť či je to pretrvávajúcim záujmom o mlieko, alebo len bežné skúmanie ručičky. Môže sa za takú dobu skutočne nasýtiť? (Na doplnenie - nepoužívame cumel ani fľašu, syna výhradne nosím - kočík nemáme, spí s nami v posteli, cez deň spí na mne, alebo v šatke. A donedávna bol nesmierne pokojný.) 2. Tiež sa chcem opýtať, či je potrebné dbať na kvalitu prisatia, keď synček na prse zaspí. Niekedy spí s prsom v ústach celý spánok a vtedy samozrejme prisatie nie je ukážkové (najčastejšie dojčím vo vertikálnej polohe - od začiatku bol v tejto polohe najviac aktívny a nezaspával pri pití, a tiež preto, že je skutočne ťažký a mala som problém so zápästiami, aj keď bol podložený. Navyše ho takto aj uspávam a on potom spí ležiac na mne a ja už s ním nemusím manipulovať). 3. Veľmi ma inšpirovali Vaše články o prirodzenom odstavení. Predtým som o tom nepremýšľala, ale dáva mi to veľký zmysel a tak som k tomu odhodlaná. Chcem sa však spýtať ako je to s "antikoncepčným" účinkom dojčenia a záujmom mať s nejakým odstupom druhé dieťa. Rozumiem, že antikoncepčný účinok dojčenia nie je 100%, ale zaujímalo by ma, či máte dostupný nejaký údaj o priemernom čase opätovného nástupu menštruácie a ďalšieho otehotnenia (v otázkach v poradni sa trochu ťažko orientuje, tak neviem, či už ste na niečo podobné odpovedali). Ak som to správne pochopila, počas tehotenstva sa mlieko netvorí, nanajvýš trochu kolostra. Znamená to, že keď je staršie dieťa počas tehotenstva dojčené, nemá to preňho vyživovaciu funkciu, ale "len" napĺňanie ostatných potrieb, ktoré dojčenie prináša? Za akéhokoľvek rady vopred ďakujem.

Milá Stanka,

ďakujeme za vašu podporu, ktorá nám veľmi pomôže pokračovať ďalej v našej činnosti.

Na mnohé z otázok, ktoré sa pýtate, by bolo možné odpovedať omnoho cielenejšie a presnejšie pri osobnom poradenstve. Pokúste sa zvážiť návštevu poradkyne pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. A toto je kľúčové pre posúdenie dojčenia. Pretože napr. otázka za aký čas sa bábätko môže nasýtiť, závisí tak, ako píšete, od toho, či na prsníku pije. A pitie spoznáte podľa sledovania tzv. pauzy v brade. Skúste porovnať pitie v týchto ukážkach:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

konkrétne video: Vynikajúce pitie a Dobré pitie – uvidíte, že hoci je pauzu v brade možné vidieť pri oboch bábätkách, záleží aj od dĺžky pauzy v brade, ktorá rozhoduje o tom, koľko mlieka bábätko vypilo.

Na druhej strane bábätko nie je možné pri dojčení prekŕmiť. Nemusíte sa obávať, že ponúkaním dojčenia a stláčaním prsníka niečo pokazíte. Poradkyňa pri dojčení vás najlepšie naučí rozlišovať pitie vášho bábätka a okrem toho vám pomôže aj vyhodnotiť, či bolo pitia z hľadiska príjmu mlieka dostatok. Pri 3-mesačnom bábätku totiž dojčenie vyzerá dosť odlišne oproti dojčeniu novorodenca. Mnohé deti v tomto veku sa typicky dojčia 2-3 minútky. Z tohto pohľadu vaše dieťa vôbec nemusí nespokojnosťou reagovať na zníženie toku mlieka, celá situácia s dojčením, tak ako ju popisujete, neznie ako štrajk, alebo ako reakcia na zníženie tvorby mlieka. Rovnako pästičku v pusinke môžu byť v skutočnosti len bežným objavovaním si ručičiek a vôbec nemusia znamenať, že sa s tvorbou mlieka niečo negatívne deje. A na druhej strane nie je možné vylúčiť, že vaše bábätko v skutočnosti reaguje na zníženie tvorby mlieka. Preto by bolo dobré toto vyhodnotiť spolu s poradkyňou. Stretnutie s poradkyňou má zmysel aj preto, že ak by sa skutočne s tvorbou mlieka niečo dialo, poradkyňa s vami môže prejsť všetky kroky, ktoré by ste v takom prípade mali urobiť pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka.

Dojčiace matky dostávajú menštruáciu priemerne okolo 14 - 17 mesiacov po pôrode, ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Pomerne málo mamičiek dostane menštruáciu v prvých pár mesiacoch po pôrode, čo ale neznamená, že nie je možné, aby ste takto skoro menštruáciu dostali, rovnako ako môže byť úplne normálne, ak sa matke nevráti menštruácia aj neskôr, napr. až po 2. roku života dieťaťa.

Výlučné dojčenie v prvých šiestich mesiacov zabraňuje ďalšiemu tehotenstvu rovnako efektívne ako hormonálna antikoncepcia. To neznamená, že tehotenstvo je vylúčené, ale šanca otehotnieť počas prvých šiestich mesiacov výlučného dojčenia je 1 %, čo je rovnaké ako pri hormonálnej antikoncepcii. Na to, aby bola šanca na otehotnenie takáto nízka, treba, aby boli splnené tieto podmienky:
a) bábätko je výlučne dojčené a má menej ako šesť mesiacov
b) je dojčené na požiadanie, matka nenaťahuje intervaly medzi dojčeniami, nesnaží sa, aby bábätko nasilu prespalo celú noc
c) nepoužíva cumlík, fľašu a klobúčiky
d) spí spoločne s bábätkom v posteli
e) matka ešte nedostala menštruáciu
Pravdepodobnosť otehotnenia medzi 6 – 12 mesiacov, ak matka ešte nedostala menštruáciu a ešte stále sú splnené všetky uvedené podmienky (plus bábätko je prikrmované jedlom), je okolo 6 – 10%. 

Prečítajte si aj tento podrobný článok: http://www.plodar.sk/svojej-plodnosti-mozete-rozumiet-aj-pocas-dojcenia/

V prípade ďalšieho tehotenstva sa matke zníži tvorba mlieka, ale to neznamená, že staršie dieťa nepije vôbec žiadne mlieko. Staršie dieťa, ktoré sa počas tehotenstva a neskôr po pôrode v prvých dňoch dojčí spolu s mladším dieťaťom, má jedinečnú šancu druhýkrát  vo svojom živote získať obrovské množstvo imunitných látok a faktorov, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú a ktoré už pravdepodobne nikdy inokedy v živote už nebude mať možnosť získať. Aj pre toto sa plodnosť vracia v čase, kedy už staršie dieťa konzumuje príkrmy a kedy bude znížený príjem materského mlieka schopné vykryť tuhou stravou a nestratí záujem o dojčenie v dôsledku zníženia tvorby mlieka. Pre dojčené dieťa je dojčenie omnoho viac než len mlieko a poskytuje mu hlavne upokojenie na prsníku, spojenie s matkou, vzťahovú väzbu atď., a odstavenie by mohlo dieťa veľmi ťažko niesť. Staršie dieťa získava množstvo imunitných látok a faktorov, ktoré podporujú jeho imunitu a zdravie, dopĺňa mu to výživu vo všetkých smeroch, ale hlavne mu poskytuje upokojenie, istotu, že je ešte stále milované, že má ešte stále svoje miesto u matky, umožňuje mu to nadväzovať vzťah so svojím mladším súrodencom. Nehovoriac o tom, že samotné satie na prsníku má významnú funkciu:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dlhodobe-dojcenie-sa-u-nas-nepovazuje-za-normalne/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Štrajk, kvalita prisatia, ďalšie tehotenstvo