Asi sme si znicili dojcenie cumlikom. Ale ako s nim prestat?

Macka    28.08.2017, 14:27

Dobry den, Moj syncek bude mat o tyzden 3 mesiace. Doposial bol plne dojceny, priberal krasne (podla lekarky az moc). Ale ku koncu sestonedelia sme zacali pouzivat cumlik - bola to s nim strasna ulava, babo zrazu zacalo zaspavat same iba s cumlikom, bolo stale kludne a stale pekne priberalo tak som si povedala, ze nam isto dudlik skodit nebude, ved ho dojcim kazde dve hodiny, niekedy i castejsie. Ale zrazu to prislo. Strajk. Najskor to zacinalo tak ze hoci sa dojcil casto tak sa pocas dojcenia viac krat pustil a znova prisal atd. Avsak potom som dostala virozu a horucku a hned od toho dna mliecko akoby na nule hoci den predtym prsniky naliate do prasknutia ak babo 3-4 hod spalo. Tvorba mliecka sa znizila, takze sa snazim postupovat podla vasich navodov v strajkovani. Ale mam otazky, budem rada ak mi skusite odpovedat: Ako ma mamicka prezit psychicky bez cumliku? Lebo pre mna by to znamenalo dojcit aj kazdych 30 min lebo on hned vie byt nekludny a uplakany, kocarovat by som ho mohla len ja lebo by manzelovi zacal bez dudla velmi rychlo plakat. Ak "prekoname" strajk moze sa znova stat ze takyto strajk pride? Ako dlho zhruba tvra nez sa zvysi tvorba a prestane strajk? Babatko s nami nespi v posteli (ja to tak proste nedokazem, nonstop som hore, ze ho prilahnem, manzel tiez nespi vobec :/) ale vyskocim k nemu hned ako sa v noci zamrvi alevo zamlaska takze ho dojcim v noci cca 3-4 krat, neplace v noci, po dojceni zvycajne zaspi. Ma aj toto ze spolu nespime negativny dopad na dojcenie? Velmi pekne dakujem.

Milá Macka,

ako ste sa dočítali v našich postupoch pre riešenie tejto situácie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

kľúčové je zvýšenie tvorby mlieka a úprava prisatia bábätka. Pre oba tieto kroky je dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť aj úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa pri dojčení navyše skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Podľa toho budete potom vedieť bábätku pomáhať zvýšiť príjem mlieka pri dojčení stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

To, ako dlho bude trvať, kým sa tvorba mlieka zvýši, závisí od toho, čo všetko sa pre zvýšenie tvorby mlieka urobí – či budete užívať prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka, aké, či sa vám podarí odstrániť cumlík naraz alebo až po pár dňoch, či po pár týždňoch, ako bude bábätko reagovať na zvýšenie tvorby mlieka. Nespokojné správanie bábätka môže pretrvávať ešte nejakú dobu aj po tom, čo tvorbu mlieka zvýšite, pretože bábätko bude potrebovať čas, aby si zvyklo, že dojčenie je znova bezpečné a príjemné. A rovnako, ako bude prácne odstrániť cumlík pre vás, aj bábätko bude musieť zistiť, že niektoré situácie v jeho živote sa už riešia inak a aj od jeho ochoty spolupracovať, záleží to, ako dlho táto situácia bude trvať. Ak sa pýtate, či sa štrajk neskôr môže vrátiť, bohužiaľ, ak sa nebudú udržiavať opatrenia pre udržanie tvorby mlieka, znova môže poklesnúť.

Spoločne s poradkyňou preto budete môcť riešiť aj konkrétne praktické aspekty odstraňovania používania cumlíka. Vypracujete si spolu plán, ako postupovať. Prejdete spoločne všetky situácie, v ktorých teraz cumlík používate a spoločne s poradkyňou prejdete rôzne tipy, ako by ste mohli skúsiť tieto situácie riešiť inak. Pravdepodobne sa nepodarí odstrániť cumlík hneď zo dňa na deň. Ale bude možno realistické prvé dni ho nepoužiť napr. v 2 – 3 situáciách, kde ste ho bežne používali. O pár dní tých situácií možno bude 5 – 7. O týždeň možno ešte viac. O dva týždne možno zistíte, že používate cumlík raz denne, neskôr možno už vôbec.

Samozrejme, že to nie je jednoduché, najmä preto, že už máte určitú zaužívanú rutinu s bábätkom, pri ktorej máte navyše pomerne veľa času, ktorý teraz budete musieť riešiť iným spôsobom, máme však skúsenosti, že mamičky, ktoré sú odhodlané cumlík nepoužívať, postupne nachádzajú spôsoby, ako to urobiť, aj keď to nie je zo dňa na deň a nejakú dobu to môže trvať. Prvým krokom je nahrádzať používanie cumlíka inými stratégiami v čase, kedy je bábätko relatívne spokojné. Môže vám pomôcť hneď ako vidíte, že bábätko prestáva byť spokojné, prípadne hneď ako sa nadojčí a nezaspalo pri dojčení, ho vziať na ruky a pokúsiť sa ho uspať nosením na rukách prípadne v nejakom detskom nosiči. Bábätká v tomto veku dobre uspávajú monotónne podnety, napr. hojdanie sa na fitlopte alebo nosenie počas niektorých domácich prác, napr. vysávania. Prípadne bábätko vezmite v nosiči von a možno zaspí tam. Postupne sa vám takto podarí znížiť používanie cumlíka a spolu so zlepšením dojčenia spoločne s poradkyňou sa vám podarí postupne prestať používať cumlík na spánok.

Pokúste sa prejsť spoločne s poradkyňou, ako by ste mohli čas, ktorý pred tým trávil s bábätkom váš manžel alebo iní členovia rodiny, získať inak. Napr. by ste mohli skúsiť prísť na to, ako by niektoré domáce práce urobili iní ľudia alebo ako by ste mohli niektoré činnosti robiť vy spolu s bábätkom v šatke alebo v nosiči.

Tieto kroky môžete navyše podporiť krokmi, ktoré podporia naviazanosť bábätka na matku:

- spoločným spaním – prejdite spoločne s poradkyňou to, čo vás trápi ohľadom spoločného spania. Samozrejme, táto situácia sa môže dať zlepšiť aj bez toho, aby ste s bábätkom spali spoločne, pre bábätko je však omnoho viac rizikové, ak jeho spánok nie je regulovaný kontaktom s vami a z hľadiska dojčenia by bolo jednoduchšie riešiť túto situáciu spolu so spoločným spaním
- fyzickým kontaktom počas dňa v čo najväčšej možnej miere (ideálne aj koža na kožu) – v tomto vám môže pomôcť šatka alebo možno ešte lepšie nejaký ergonomický nosič, do ktorého je bábätko možné vložiť rýchlejšie než do šatky
- pokúste sa zmeniť dennú rutinu, neuspávať dieťa tak, ako doteraz napr. pravidelnou prechádzkou v kočíku v určitú dobu, môžete skúsiť napr. vložiť dieťa do nosiča v čase, kedy by už mohlo byť ospalé a uspať ho napr. pri vysávaní alebo inej monotónnej domácej práci. Časom sa vám pravdepodobne podarí takto zmeniť zaužívané postupy, v ktorých ste doteraz používali cumlík.
- aktivitami, ktoré podporia spoločný kontakt, napr. spoločným kúpaním, môžete dieťatku počas dňa ponúkať vo vhodnej chvíli prsník neobvyklým spôsobom – napr. pri chôdzi, pri hojdaní sa na fitlopte atď. Nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať
- vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo
- na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie,
- prebúdzanie, noc)

Pomôcť vám môže aj začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek, v ktorej možno spoznáte mamičky v podobnej situácii a môžete sa navzájom podporovať pri odstraňovaní cumlíka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Asi sme si znicili dojcenie cumlikom. Ale ako s nim prestat?