Vitamíny při kojení

Romana    02.09.2017, 12:29

Dobrý den, mám 3 měsíčního chlapečka a plně kojíme. Můj dotaz se vztahuje na vitamíny, které je možné doplnit, když padají vlasy, bolí klouby tak, aby neovlivňovalo kojení, vývoj miminka. Máte tip na nosítko, které je vhodné/ideální i pro kojení? Děkuji moc za odpověď.

Milá Romano,

vypadávanie vlasov v tomto období po pôrode (a to relatívne veľkého množstva vlasov), ktoré zažívajú matky po pôrode, sa neskôr zlepší aj bez "liečby", pretože ide o normálny stav, hoci matky prekvapí a začnú sa báť, či to nie je nedostatkom vitamínov a podobne. Nebojte sa, vlasy vám zostanú a vypadávanie prestane.

Vypadávanie vlasov nesúvisí s dojčením – toto pozorujú dojčiace aj nedojčiace matky. Dojčenie je to, čo vaše telo po pôrode očakáva a čo je prospešné pre vaše zdravie. Dojčenie je stav, ktorý si za bežných okolností nevyžaduje užívať žiadne výživové doplnky, či robiť iné opatrenia. Dojčenie do prirodzeného odstavenia je dôležité nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre zdravie matky. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Dojčenie je fyziologický, normálny stav, ktorý si za bežných okolností nevyžaduje žiadne špeciálne výživové opatrenia. Ak máte pocit, že potrebujete začať užívať vitamíny, z hľadiska dojčenia môžete užívať vitamíny. Toto nebude nijako ovplyvňovať dojčenie, ani bábätko.

Čo sa týka nosenia, z hľadiska dojčenia môžete používať akékoľvek nosiče alebo šatky. Dojčiť sa dá v akomkoľvek nosiči alebo šatke. Otázka je, ako nosiť bábätko tak, aby to bolo prospešné pre zdravý vývoj chrbtice, ale táto otázka sa netýka dojčenia ako takého. Z hľadiska dojčenia existujú spôsoby, ako dojčiť v nosiči alebo šatke tak, aby bolo bábätko správne prisaté, čo je dôležité pre prevenciu problémov s dojčením. Pri správnom prisatí má bábätko zaborenú bradu do prsníka a noštek má voľný tak, že mu môžete prejsť prstom medzi noštekom a prsníkom. Bábätko pri správnom prisatí pokrýva väčšiu časť dvorca bradavky spodnou perou, než hornou. Takéto prisatie sa dá dosiahnuť napríklad v šatke takto:

https://www.youtube.com/watch?v=1N5TxaLWxtE&t=8s

https://www.youtube.com/watch?v=7LIqMdFb2JE&t=1s

V šatke alebo v nosiči môžete nosiť aj vo vzpriamenej polohe takto:

https://www.facebook.com/sestricewraps/videos/1914299935469861/?hc_ref=NEWSFEED

Pre dojčenie je pri takomto nosení dôležité presunúť bábätko viac doboku, aby bolo možné dosiahnuť správne prisatie.

S nosením spôsobom, ktorý bude vhodný pre dojčenie, aj pre zdravý vývoj bábätka sa môžete poradiť aj s našou poradkyňou pri dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vitamíny při kojení