Dojčenie a rast zúbkov

Diana    03.09.2017, 22:49

Dobrý deň, moja takmer 9 mesačná dcérka ma začala hrýzť počas dojčenia. Trvá to zatiaľ týždeň pred tým to nikdy nerobila dojčíme sa asi 5 krát denne ako si vypýta. V noci nehryzie. Najviac to robí večer pred nočným spánkom. Môže to mat niečo spoločné s rastom zúbkov? Zatiaľ ešte žiaden nemá ale vidím, že každú chvíľu sa nejaký objaví. Poraďte čo robiť.

Milá Diana,

Hryzenie pri dojčení môže mať viaceré príčiny:

1. Niektoré bábätká hryzú, pretože sa matke znížila tvorba mlieka a ku koncu dojčenia, keď už vlastne poriadne nepijú, tak uhryznú. Vtedy je riešením zvýšiť tvorbu mlieka. Skúste vylúčiť príčiny, pre ktoré sa tvorba mlieka mohla znížiť. A urobte kroky na zvýšenie tvorby mlieka. Ak sa toto deje prevažne večer, tak je dosť pravdepodobné, že to súvisí so znížením tvorby mlieka.

2. Niekedy to môže súvisieť s rastom zubov. Toto väčšinou prejde samo od seba. Toto sa však z vášho opisu nejaví ako príčina toho, čo sa deje.

3. Niekedy bábätká hryzú, keď už na prsníku zaspávajú a strhnú sa zo spánku.

4. Niekedy sa bábätká ku koncu dojčenia hrajú a uhryznú. Vtedy sa skúste vyhnúť tomu, aby sa len hralo s prsníkom. Pozorujte, v ktorých situáciách sa to stáva, a pokúste sa im zabrániť, predísť im. Skúste mu povedať: „Nie!“ Postupujte podľa toho, ako poznáte svoje dieťatko. Neexistuje univerzálny návod, len dobré poznanie vášho dieťaťa a hľadanie toho, čo vo vašom vzájomnom vzťahu funguje. Ak sa to dá, skúste nekričať. Toto postupne prejde. V niektorých prípadoch pomáha, ak ku koncu dojčenia zabezpečíte, aby bolo bábätko dostatočne hlboko prisaté (ako keď bol novorodenec), alebo keď ho jemne pritiahnete do prsníka (hoci prirodzená reakcia je skôr bábätko odtiahnuť), lebo vtedy je menšia pravdepodobnosť, že bude mať možnosť pohrýzť.

5. Okrem toho by bolo dobré vylúčiť to, či je bolesť pri hryzení spôsobená len uhryznutím alebo či ju nespôsobuje aj nejaká infekcia. Najčastejšou príčinou takéhoto neskorého nástupu bolesti je kandidóza na prsníku. Takáto bolesť býva silná a je ju potrebné riešiť, pretože s takouto bolesťou je mimoriadne náročné pokračovať v dojčení. Existujú špeciálne postupy, ako takúto bolesť liečiť. Ranky na prsníku sa nevytvárajú len preto, že bábätku začali rásť zuby.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a rast zúbkov