Nedostatek mléka

Michaela    14.09.2017, 09:43

Dobrý den, prosím o zhodnocení situace. Dcera má 5 týdnů a 3 dny. Od začátku máme s kojením trochu problém. V porodnici na umele výživě, po příchodu domů jsem kojila plně asi 5 dní, pak jsem dostala zánět do obou prsou, antibiotika a ztráta mléka. Snažila jsem se kojit, co to šlo, ale protože malá zhubla, musela jsem dokrmovat stříkačkou po prstu, po každém kojení 50ml. Teď už 4.den zas pouze kojím bez dokrmu. Malá ale chce být na prsu neustále, efektivně saje cca 10-15 min, pak tahá, ale nepolyká. Kojení trvá večer až 2 hodiny, pak krátká přestávka a další 2 hodiny... od té doby, co zase plně kojím, pláče a neustále se dožaduje prsa (uspím ji spolehlivě v šátku). Denně má cca 7-8 počuraných plen, stolici co 3-4 dny. Váhový přírůstek nevím, nemám kde zvážit. Myslíte, že ji trápím hlady a mám znovu radši zavést příkrm? Aspoň na nějakou dobu? Děkuji moc za váš názor.

Milá Michaelo,

rozhodnutie o nutnosti dokrmovania bábätka by malo vychádzať z pozorovania dojčenia a vyhodnotenia pitia a správania sa bábätka na prsníku. S týmto by vám mohla pomôcť poradkyňa osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pravdepodobné, že bude následne potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka môžete pomôcť, aby bábätko pilo pri dojčení dlhšie a aby salo bez pitia až po tom, čo sa na prsníku výdatne napije.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu alebo striekačku, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Rovnako kŕmenie po prste nie je vhodné pre dokrmovanie bábätka z hľadiska dojčenia. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Spoločne s poradkyňou sa porozprávate aj o spánku a ako môže plač bábätka súvisieť so spánkom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Plač nemusí nevyhnutne znamenať, že je bábätko hladné, hoci to z vášho popisu situácie nie je možné vylúčiť, aj preto je kľúčové sa stretnúť s poradkyňou, s ktorou jednoznačne vyhodnotíte, ako dobre bábätko pri dojčení pije.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatek mléka