Zvysena hladina estradiolu a ukoncenie dojcenia

Kristina    14.09.2017, 10:54

Dobry den, dcerka ma 16 mesiacov a stale ju kojim. Masko papa len domace. Ma zvacsene prsne zlazy. Na endokrinologii nam z odberu bola zistena zvysena hladina hormonu estradiolu. Doktorka nam odporucila ukoncenie dojcenia z dovodu ze moje hormony prechadzaju do mlieka. Velmi by som este chcela dojcit. Je potrebne podla vas ukoncenie dojcenia?

Milá Kristína,

nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste mali pri takomto stave uvažovať o ukončení dojčenia. Ak by dojčenie spôsobovalo zvýšené hladiny estrogénu v tele dojčeného dieťaťa, potom by takúto situáciu riešila drvivá väčšina dojčených detí. Dojčenie nie je dôvodom pre túto situáciu a odstavenie nielenže dcérkinu situáciu nezlepší, pretože nemá ako, ale ju navyše ohrozí rizikami predčasného odstavenia, ktoré sa týkajú dcérky, ale aj vás. Môžete ďalej dojčiť ako doposiaľ bez obmedzení, nijako svoje dieťa dojčením neohrozujete. Hladiny estrogénu v materskom mlieku nie je možné navýšiť tým, že matke sa vráti cyklus, pretože existuje mechanizmus, ktorý udržiava hladiny estrogénu v materskom mlieku nízke, bez ohľadu na to, aké hladiny estrogénu má žena. A preto sa nezvyšujú, ani keď má žena počas menštruačného cyklu pred ovuláciou vysoké hladiny estrogénu a presne z tohto dôvodu nie je dôvod odstaviť ani v prípade, že napríklad žena v centre asistovanej reprodukcie počas dojčenia podstupuje liečbu vysokými hladinami estrogénu. Hľadajte preto s lekárkou skutočné príčiny tejto situácie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zvysena hladina estradiolu a ukoncenie dojcenia