Odmietanie dojčenia, plač

Emília    30.09.2017, 10:51

Dobrý deň, synček má 2 m, je výlučne dojčený, bez cumľa. Hoci sme mali prvý týždeň problém s prisatím na jeden prsník - vždy keď som ho začala prikladať, tak plakal. Po pár dňoch kontaktu koža na kožu sme to zvládli. Neskôr, ako používame látkové plienky, keď sa pri dojčení pocikal, alebo pokakal, začal plakať, a hoci bol ešte hladný, šli sme sa prebaliť, pretože už nepokračoval. A keď som ho po prebalení opäť prikladala, odmietal. Avšak posledné dni aj keď je hladný a prejavuje záujem o dojčenie, pri prikladaní na oboch prsníkoch plače. Keďže sa menej dojčíme, mám viac mlieka a preto sa snažím meniť aj polohu pri dojčení, aby nemal silný prúd mliečka. Ale ani to nepomáha. Chcem sa spýtať, či môže byť príčina pri odmietaní mliečka, aj moja strava? Bolesti bruška ani koliky nemá. Či nemá mlieko inú chuť? Alebo čo môže byť príčina? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Milá Emília,

príčinou odmietania prsníka nie je vaša strava, ani chuť mlieka, ktorá sa mení s každým jedným dojčením, materské mlieko nechutí nikdy rovnako, takže toto príčina nie je. Najčastejšou príčinou správania bábätka, aké popisujete, je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie dojčenia, plač