Sání palce 3.mesícního dítěte

Petra    30.09.2017, 13:45

Dobry den,mam problem s 3.m chlapeckem.Upřednostňuje sani sveho prstu pred mym prsem.Zacal to delat,kdyz byval unaveny,ted uz i kdyz unaveny neni.Kdyz jsem nabidla misto toho prs,tak se zacne vztekat,zezacatku se prisaval a poustel a vztekal,ted uz se Vzteka hned a ani prs do pusy nechce vzit. Prst mu z pusinky vytahuji,ale vzapeti da zase.Pak kdyz ma hlad a koji se,tak me zacali bolet bradavky,poskozene nejsou,ale zezacatku,nez se rozpije,tak me to boli.Pokud je unaveny,dam ho do satku a uspim,prsem uspat nejde.Snazim se ho nenutit,ale to sani prstu mi dela starosti a mam pocit,ze i kvuli tomu me zacinaji bolet ty bradavky.Dudlik,lahve nepouzivame,taktez ani kloboucky.Plne kojim.Kojim na pozadani,nosim v satku,zkousela jsem i zda by se prisal v kontaktu kuzi na kuzi,ale ani to nechce muj prs,pokud nema hlad.Jsem z toho celkem spatna.Mate pro nas nejakou radu?Technika sani a poloha je spravna.Vyzkousela jsem i ruzne polohy,ale nic.Dekuji za kazdy postreh.Mám obavy,aby sání palečku nepokazilo techniku sání syna a nezpůsobilo to bojkot.

Milá Petro,

satie palčeka je v tomto veku normálnym vývojovým štádiom objavenia si ručičiek, avšak pokiaľ sa spája so správaním, aké popisujete, potom je často prejavom neskoršieho zníženia tvorby mlieka. Táto situácia sa dá riešiť, je však dôležité, aby ste sa stretli spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne.

Najčastejšou príčinou správania bábätka, aké popisujete, je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Sání palce 3.mesícního dítěte