Malo tekutin?

Barbora    02.10.2017, 13:17

Dobry den,mam dcerku 7mesacnu,kojenu na poziadanie.prikrmy sme zaviedli uz v 5.mesiaci nakolko dcerka je velke babo.teraz 7mesacna vazi 10kg.prikrmy papa pekne,ovocie pomenej.kojim na poziadanie,po zobudeni aj pred spankom.cajiku a vodicky vypije velmi malo.a tu je ten problem.so atolicou ma.problem,musim jej pomoct teplomerom aby ju vytlacila.ked jej ponukam cajik kazdu chvolku,zas viac grcka.inokedy ma zas prepadnutu fontanelu.tak ako?kojit menej,viac tekutin?alebo len kojit? Dakujem.

Milá Barbora,

dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Takže zmena nastala nie dojčením, ale príkrmami. Vo väčšine prípadov je teda potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní vráťte k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. „Veľké“ bábätko môže rovnako ako ktorékoľvek iné bábätko dostávať príkrmy s cieľom zoznamovať ho s jedlom, bez toho, aby reálne zjedlo veľa jedla. Materské mlieko je naďalej postačujúce a aj „veľké“ bábätko má byť v tomto čase – až do približne roka takmer výlučne dojčené. Príkrmy by nemali vytláčať dojčenie. Vráťte sa preto na chvíľu znova k výlučnému dojčeniu a dcérke dávajte príkrmy len tak, že ona sama bude mať záujem a ona sa ma si vezme niečo z taniera a pri hre s jedlom niečo spapá. Nekŕmte ju vy sami lyžičkou, nezabávajte ju, aby zjedla čo najviac, práve naopak. Rovnako tekutiny berte iba ako hru, ako skúšanie pitia z pohárika. Ak dávate dcérke čajík alebo vodu fľašou, toto samo o sebe dokáže znižovať príjem mlieka potom pri dojčení a tým pádom zhoršuje príjem materského mlieka. Preto skúste robiť čo najviac pre to, aby ste sa v rámci zavádzania príkrmov a tekutín vrátili k hravému spôsobu zoznamovania bábätka s jedlom a vodou, aby ste nechali na ňom, koľko toho reálne spapá a vypije a sústreďte sa na dojčenie. Prečítajte si k tomu aj tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Zlepšením dojčenia  sa stolica zlepší (v zmysel bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu.

Vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby mala dcérka dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si poradkyňou pri dojčení skontrolovať pitie bábätka na prsníku - niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému – mimochodom fontanela nie je hodnoverný ukazovateľ hydratácie, hoci sa to matky často dozvedajú, znakom dostatočnej hydratácie je číry alebo žltkastý moč bábätka)

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v poháriku, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovať

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Malo tekutin?