Zakazovanie kojenia na požiadanie v nemocnici

Petra    02.10.2017, 14:42

Dobrý deň, pri hospitalizácii v nemocnici ma sestrička "zvozila", že dojčím na požiadanie 8 týždňové dieťatko. Presadzovala, že aj malé (1-2 mesačné) dieťa musí jesť v troj alebo dvojhodinových intervaloch a mať rytmus. V podstate, že sa má vyplakať a nedať mu jesť keď chce ono, ale vytvoriť mu striktný rytmus. Dieťatko pritom priberá bezproblémovo, váži už viac ako 4800g. Pri jednom kojení vypije cca 100 a viac ml mlieka. Dostala som rozpis časov v ktorých ho mám kojiť a v ktorých nie. Po rôznych testoch a odberoch krvi sa dieťatko rozplakalo a nemohla som ho dať jesť zo strachu pred reakciou zdravotníckeho personálu. Musela som ho nechať veľmi dlho plakať. Podotýkam, že dieťatko nečakalo na žiadne vyšetrenie, ktoré by sa muselo robiť nalačno - len chceli odvážiť koľko vypije v cca 2-hodinových intervaloch. Bol to pre mňa aj pre dieťatko nesmierne nepríjemný okamžik - nechať hladné a nekľudné dieťa plakať takmer hodinu na čo z domu vôbec nebolo zvyknuté...Odísť z nemocnice sa nedalo, pre podpísanie papiera o tom, že by som musela uhradiť všetky vyšetrenia sama. Postupovala sestrička v takzvanej baby friendly nemocnici správne?

Milá Petra,

Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že jednou z podmienok pre úspešné dojčenie je možnosť dojčiť dieťa podľa jeho potrieb, tzv. „na požiadanie“. Dojčenie je omnoho viac než len príjem materského mlieka. Pri interpretovaní potrieb bábätka sa často nesprávne vychádza z predstavy, ktorú o dojčení vytvára spoločnosť, kde je normou kŕmenie umelým mliekom z fľaše. Ak sa aj dojčenie vníma ako prostriedok pre nakŕmenie dieťaťa mliekom, zabúda sa na celý rad potrieb, ktoré si dieťa môže a má uspokojovať dojčením. Dieťa v tomto veku rytmus má. Jeho rytmus spočíva zo striedania sa spánku, dojčenia a fázy bdelosti. Dĺžku trvania týchto fáz si nastavuje dieťa samo podľa svojich potrieb.

Bábätko sa chce dojčiť nielen vtedy, že potrebuje piť mlieko. Jeho rovnocenne dôležitou potrebou je dojčiť sa napríklad pre reguláciu jeho fyziologických funkcií. Bábätko sa dojčí vtedy, keď potrebuje regulovať dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znížiť prežívanie stresu alebo pociťovanie bolesti a choré dieťa v stresujúcom prostredí toto potrebuje o to viac. Dojčenie reguluje spánkové cykly a príjem potravy. Bábätko sa teda môže chcieť dojčiť veľmi často a veľmi dlho a nemusí celý čas pri tom len piť mlieko. Aj satie bez pitia je dojčenie a je dôležitou súčasťou dojčenia a ak sa nedeje, znižuje sa tvorba mlieka a často nasleduje predčasné odstavenie so všetkými rizikami pre dieťa a pre matku.

Aj preto je podpora dojčenia podľa potrieb jedným z desiatich bodov baby-friendly iniciatívy, prečítajte si viac tu:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/10-bodov-bfhi/

Ak máte podozrenie na poškodzujúcu zdravotnú starostlivosť, obráťte sa na riaditeľa nemocnice a na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zakazovanie kojenia na požiadanie v nemocnici