Nervozne dieta pri dojceni

Karin    03.10.2017, 08:04

Dobry den, mam 5 mesacneho syna, ktory je plne dojceny od narodenia.V poslednom case je vsak nervozny pri piti, trva to nieco vyse mesiaca. Najskor sa kruti, odtlaca a odpaja a po minutke dvoch zacitim tlak do oboch prs a vtedy zacne pekne pit, ale po cca 2 minutkach znova mrncanie, odtlacanie, sibrinkovanie rukami a odpajanie. Presuniem ho na druhu stranu a cele sa to opakuje. Mam pocit akoby sa rozculoval, ze mu mlieko netecie dost rychlo, pritom ked stlacim tecie.V noci pije celkom pekne ani sa velmi nebudi raz-dvakrat za noc, takze hladny asi nemoze byt. Doteraz mi cez den pekne zaspaval pri dojceni, no teraz uz tazko. Zaspava, ale potom sa na prsniku budi kvoli tej nervozite a vyzera, ze by este pil dalej. Skusala som aj menit polohy no nepomaha, ani stlacanie prsnikov. Nevedeli by ste mi poradit v com to moze byt, ci moze byt slabsi tok mlieka, strajk? Vopred dakujem za radu. Pekny den.

Milá Karin,

vašu situáciu nie je možné posúdiť prostredníctvom internetu, avšak na základe vášho popisu býva najčastejšou príčinou správania bábätka, aké popisujete, je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nervozne dieta pri dojceni