Kvantita UM pre 10m dieta

Martina    05.10.2017, 17:52

Dobry den. Cecelia by som sa opytat, kolko UM by malo vypit 10m dieta popri prikrmoch. Zial, nekojim, od narodenia podavam UM a vyzera to tak, ze chlapec je na nom zavisly. Za 24 hodin vypije okolo 1 litra UM (kozie). Vahu ma podla tabuliek, je vsetko, ale male porcie (na obed zvladne maximalne 5 lyziciek zeleninovo-masoveho prikrmu), desiata polovica bananu, ranajky detske piskoty bez cukru alebo kusok chlebika s maslom.. co robim nespravne? Mlieko vyzaduje 2x v noci (spi 12 hodin v noci). Vopred dakujem za odpoved.

Milá Martina,

vo všeobecnosti - deti vo veku vášho dieťaťa nepotrebujú umelé mlieko, a to bez ohľadu na typ umelého mlieka. Jeho potreby je možné lepšie a kvalitnejšie vykryť čerstvou pestrou stravou namiesto sušeného umelého mlieka. 

Vaša situácia nie je jednoduchá v tom, že umelé mlieko vo fľaši (ale aj iný nápoj, napríklad čajík) rodičia využívajú nástrojom na uspávanie, a preto je dôležité, aby rodičia nedojčeného dieťaťa vynaložili energiu na to, aby postupne našli iný spôsob uspávania dieťaťa a jeho opätovného uspávania v noci než fľašou s umelým mliekom.

Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že žiadne mlieko by nedojčené dieťa nemalo dostávať v takých množstvách, v akých by dojčené dieťa pilo materské mlieko. Rodičia nedojčených detí by sa mali zamerať na postupné znižovanie množstva umelého mlieka, na to, aby deti prestali piť z fľaše a začali piť pohárikom a aby sa postupne preorientovali na vhodnejšiu pestrú a nutrične vyváženú tuhú stravu, ktorou môžu nahradiť umelé mlieko. Preto vo vašej situácii môžete začať hľadať spôsoby, ako postupne znižovať množstvá umelého mlieka, ktoré bude dieťatko piť, ako ho postupne začať viac kŕmiť normálnym jedlom a ako prestať používať fľašu a namiesto toho začať tekutiny podávať pohárikom. Môže to trvať nejakú dobu, pretože dieťatko je zvyknuté na takýto spôsob starostlivosti, ale postupne by ste mali nastúpiť na cestu týchto zmien a čo najskôr to bude možné prestať umelé mlieko a fľašu používať úplne.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kvantita UM pre 10m dieta