Pravidelná stolica a prospievanie

Mária    10.10.2017, 12:17

Dobrý deň, máme 2,5 mesačného synčeka. Doteraz mal stolicu každý tretí deň. Posledný týždeň má stolicu po každom kŕmení. Je plne dojčený. Neriešila som to dovtedy, kým som ho po týždni neprevážila a nezistila, že odkedy takto často kaká, ostal stáť na váhe. Ale celkovo aj dovtedy veľmi pomaličky priberal. Okrem tohto problému nás nič iné netrápi. Papať mu chutí, nevracia, teplotu nemá ani bolesti bruška, nie je malátny, je veselý. Nemôže to byť intolerancia na laktózu? Skúsila som mu dať enzým laktázu vo forme kvapiek, ale po jeho podaní sa uňho prejavila bolesť bruška. Ďakujem za odpoveď.

Milá Mária,

vo všeobecnosti dieťa v tomto veku nemusí mať niekoľko dní stolicu avšak za predpokladu, že prijíma dostatok materského mlieka. Vzhľadom na to, čo píšete o tom, že bábätko prestalo priberať, je možné, že zmena v tom, ako teraz bábätko vylučuje stolicu nastala v súvislosti s tým, že bábätko prestalo získavať dostatok mlieka a teda aj nekakanie, aj nepriberanie sú ukazovateľmi toho, že bábätko prestalo získavať dostatok mlieka.

A preto je riešením tejto situácie vyhodnotiť to, či bábätko získava dostatok mlieka pri dojčení a ako vyzerá jeho správanie pri dojčení a ak prestalo získavať dostatok mlieka, urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka. V týchto oblastiach vám dokáže pomôcť poradkyňa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

V tejto situácii vám nemajú ako pomôcť laktázové kvapky. Dieťa v tomto veku má mimoriadne raritne laktózovú intoleranciu, ktorá by sa navyše prejavovala inak. Laktózová intolerancia na takmer 100 % nie je príčinou toho, prečo bábätko prestalo kakať a priberať.

Ak by bolo potrebné urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka, bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pravidelná stolica a prospievanie