Přeskakování bradavky v pusince

Zuzana    17.10.2017, 09:12

Ráda bych se zeptala v čem může být problém: dcera 3 týdny, plně kojena z prsu na požádání, do teď pila hezky, ale nyní začala při kojení pít stylem, že mléko teče všude - nepolyká jej a s bradavkou přeskakuje přes dásně, což je dost nepříjemné až bolestivé v celém prsu a někdy i v podpaží. Zkoušíme různé polohy kojení - ležím a dítě si dám na břicho - aby nebyl tok mléka tak silný, ale nepomáhá to, u jednoho prsa, ze kterého byla malá kojena častěji je to horší než u druhého (to jsem trochu šetřila, jelikož z porodnice jsme přišli s ragádou než nám někdo poradil jak správně kojit). Snažím se ukazováčkem bradavku tlačit dítěti dále do pusinky, chvíli pije hezky a pak zas začne špatné pití, mléko jí teče všude a pláče u toho. Co je příčinou náhlého problému s kojením? Bradavky mi po kojení částečně zbělají a pálí, což je problém téměř od začátku, ale na dobré pití to vliv nemělo před týdnem. Děkuji za odpověď

Milá Zuzano,

vašu situáciu nie je možné vyhodnotiť prostredníctvom internetu, ale z toho, čo popisujete, sa ako najpravdepodobnejšia príčina javí nesprávne prisatie bábätka v kombinácii s uzdičkami bábätka a znížením príjmu mlieka zo strany bábätka, čo spoločne spôsobuje traumatizáciu bradaviek a ich infekciu.

V takejto situácii je kľúčové stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Na základe toho potom bude spolu s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí nie sú poškodzované bradavky. O tom, že vaše bradavky zažívajú poškodzovanie, svedčí syndróm bielej bradavky, ktoré pozorujete počas celej doby dojčenia. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka a pod hornou perou, ktoré môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete a sú najčastejšou príčinou „prešmykovania“ bradavky.

Vo vašej situácii bude kľúčové začať bradavky účinne liečiť:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

Syndróm bielej bradavky je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobovaný poškodením a bolesťou bradavky ako takej a odznie, keď sa vyrieši problém s bolestivými bradavkami. Pre okamžité zlepšenie syndrómu bielej bradavky si môžete začať dávať vysoké dávky vitamínu B6 (150 - 200mg B6 denne počas prvých štyroch dní) spolu s tabletkou B-komplexu (1 za deň), ak sa to začne zlepšovať, znížiť dávku na 50mg a potom vysadiť.

Kľúčové však je s poradkyňou upraviť prisatie bábätka. Pozrite si fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Přeskakování bradavky v pusince