Candida pri tandeme u mladsieho dietata

Gabriela    19.10.2017, 14:58

Dobrý den, teraz dojcim tandemovo starsieho syna, ktoremu je 16. mesiacov a mladsieho syna, ktoremu sú necele 4 tyzdne. U mladsieho dietata sa vyskytol v puse biely povlak- candidova infekcia. Obaja sú dojceny vylucne z prsnika, starší papa samozrejme prikrmy a okrem toho je vo veku, kedy vsetko, hlavne vonku, ochutnava - hlinu, listie... Bolestive bradavky nemám, len pocitujem jemné svrbenie. Moja otázka znie, ako sa zbavit infekcie u mladsieho syna? Je to pren nejako nebezpečné? Je treba každému vyclenit vlastny prsnik? Či je potreba nejako preliecit aj starsieho, aj ked ten nemá ziadne priznaky? Detska lekarka navrhla pouzit u mladsieho gencianu. Dakujem za odpoved.

Milá Gabriela,

ak sa dve deti (napríklad staršie a mladšie, prípadne dvojičky a podobne) dojčia spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť žiadne špeciálne opatrenia a dojčiť naďalej tak, ako doposiaľ. Je to rovnaké, ako keď je napríklad chorá dojčiaca matka. Už pred vypuknutím choroby sa začínajú v materskom mlieku tvoriť protilátky, a tak pokračovanie v dojčení aj chorého, aj zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie alebo bude mať choroba lepší priebeh, a choré dieťa sa rýchlejšie uzdraví. Základný princíp, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri ochorení infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré z detí, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu.

Biely povlak v pusinke (žabka, soor, múčnatka) je spôsobovaný kvasinkou, ktorá je súčasťou mikroflóry všetkých vás troch. Nedáva preto zmysel vyčleniť každému dieťatku svoj prsník, pretože všetci sa s týmto organizmom neustále stretávate a ďalej stretávať budete.

Soór bábätka v ústočkách nie je potrebné riešiť, pokiaľ bábätko nemá nejaké ďalšie problémy. Väčšinou nie je bolestivý ani bábätku nespôsobuje iné problémy, a ak to tak je, tak prejde sám od seba. Nie je dôvod na používanie liekov na liečbu niečoho, čo prejde v drvivej väčšine prípadov samo od seba. Rovnako, ak by vám niekto odporúčal zošúchať biely povlak - netreba šúchať jazýček či zoškrabovať biely povlak - toto môže byť pre bábätko nepríjemné až bolestivé a k liečeniu to nijako neprospieva.

Ak nemáte bolesti bradaviek a prsníkov, tak nemáte dôvod k tomu, aby ste liečili seba len preto, že bábätko má soór. Ak sa vám zdá, že odkedy má bábätko túto diagnózu, máte citlivé bradavky, môže byť užitočné preliečiť vás, skontaktujte sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v tejto situácii potrebujete vy cielenú liečbu, pre ktorú je dôležité, aby ste začali používať postupy, ktoré vám pomôžu:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdfVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Candida pri tandeme u mladsieho dietata