Nenaliate prsia

zuzina    27.10.2017, 14:24

Dobry den, po porode mi dietatko prilozili a krasne sa prisalo. Cely cas co sme boli v porodnici nas laktacne sestry kontrolovali a vzdy hovorili, ze dieta krasne saje .. ale mne sa prsia nenaliali.. mlieko sa vytvorilo, ale zrejme nie dostatok. Takze asi ako v lazdej porodnici, nam kazda poradkyna radila nieco ine.A zacali sme prikrmovat ak kojit zaroven. Dieta ma momentalne dva mesiace a stale krmime z flase aj kojime. pred kazdym prikrmom ho kojim aj hodinu a potom ako dokojim je zas hladny- takze ho dokrmim. Skusala som uz viackrat len kojit ale vzdy to dopadlo rovnako - kojila som v podstate nonstop . vzdy ked zaspal pri kojeni som si povedala, ze sa nam to konecne podarilo, ze mu to staci a na to sa do desiatich minut zobudil zas hladny. Mlieko sa mi tvori, vidim na dietati ze naozaj pije, aj hodinu, dokonca sa potom obcas aj vygecka, ale moje prsia sa nikdy nejak "nenaliali" .. rada by som vylicne kojila, ale neviem ci je na to nejaky sposob aj ked je dieta uz dvojmesacne ..

Milá Zuzina,

v tejto situácii je skutočne kľúčové byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Vedieť správne rozlíšiť pitie a posúdiť výdatnosť dojčenia je kľúčové pre to, aby ste vedeli posúdiť, či vaše bábätko získava dostatok mlieka. A potom môžete prestať sústrediť sa na naplnenosť prsníkov. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky. Hoci z vášho popisu je zrejmé, že je potrebné, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka, potrebujete sa zamerať na sledovanie pitia, ako ukazovateľa, nie na nalievanie prsníkov a v tomto vám pomôže poradkyňa osobne, pretože v tejto situácii je možné začať bábätko kŕmiť výlučne z prsníka, prestať používať fľašu a ak to bude potrebné,  dočasne dokrmovať priamo na prsníku. Je možné zabezpečiť, že bábätko bude získavať dostatok mlieka na prsníku.

Základný postup, ako začať výlučne dojčiť pri takomto bábätku by mal pozostávať z týchto krokov:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení by tiež pri osobnom stretnutí skontrolovala uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak bude bábätko získavať dostatočný tok mlieka pri dojčení, nebude na prsníku zaspávať pred tým, než sa výdatne napije. Bábätká nie sú pri satí "lenivé", bábätká reagujú na tok mlieka. Ak je pomalý, tak nie sú spokojné, odťahujú sa a plačú alebo naopak zaspávajú na prsníku a o chvíľu sa chcú prisať znovu.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Spoločne s poradkyňou sa tiež porozprávajte o tom, ako uspávať bábätko. Aj pri bábätku, ktoré na prsníku získava dostatok mlieka, často nefunguje, že po dojčení sa položí a ono spinká ďalej. Aj tento bod je dôležité prejsť s poradkyňou, v niektorých prípadoch deti dostávajú dokrm nie preto, že potrebujú piť viac mlieka, ale preto, že sa dokrmom uspávajú, čo sa dá zmeniť.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nenaliate prsia